Akupunktúra

11. 01. 2016

O účinkoch akupunktúry vedeli Číňania už tisícky rokov. V súčasnosti sa ju mnohí snažia vedecky dokázať a takýto objav máme už aj na Slovensku.

 logo Televíznej stanice Markíza(8. 1. 2016; Televízna stanica Markíza; Reflex; 17:25; por. 6/6; Miroslava Ondrejčíková, Kveta Horváthová)

Kveta Horváthová, moderátorka: „Akupunktúra dlho patrila medzi neuznané vedy, keďže v nej ide o formu energie, ktorá je v každej živej bytosti a človek ju nedokáže úplne pochopiť. Dnes už to tak nie je. Jej účinky sa totiž podarilo vedecky dokázať. O takýto objav sa postaral aj Slovák. Mladý vedec, nadšenec."

Miroslava Ondrejčíková, redaktorka: „Akupunktúra. Pseudoveda, alebo účinný spôsob liečby? Existujú rôzne názory na túto tradičnú čínsku medicínu. Tí, ktorým pomohla na ňu nedajú dopustiť. Aj napriek na prvý pohľad bolestivému spôsobu liečby."

Peter Bolečko: „Zo začiatku keď prídete, tak je to, sa bojíte, čo tam s vami budú robiť, ale neni to nič strašné. Budú vám len pichať pár injekcií, vôbec to nebolí, je to taká tenučká ihlička. Ja som mal príliš vápnika a mal som prestať piť normálne mlieko, a keď mi doktor popichal na pár miestach, potom sa mi to aj zlepšilo."

Miroslava Ondrejčíková: „O účinkoch akupunktúry vedeli Číňania už tisícky rokov. V súčasnosti sa ju mnohí snažia vedecky dokázať a takýto objav máme už aj na Slovensku."

Ing. Marek Kukučka, Slovenská technická univerzita, Bratislava: „Tento prístroj nám zmeria časť pokožky a pomocou tohto merania dokážeme zobraziť a uvidieť, či sa na tom mieste nachádza nejaký akupunktúrny bod, a keď tam je, aký má tvar, akú štruktúru."

Miroslava Ondrejčíková: „Dá sa to aj na mne zistiť, že či mám teda nejaký akupunktúrny bod?"

Ing. Marek Kukučka: „Tak určite máte, ale skúsime zmerať. Toto je elektródová sonda pre malé deti, taký malý ježko. Teraz prebieha šesťdesiatštyri meraní, kde sa sníma to, čo sa nachádza pod tou sondou. Toto je koža, ako keby sme sa na ňu pozerali elektrickými očami."

Miroslava Ondrejčíková: „Tento experiment vznikol viac‑menej cez prestávku, mimo hlavných výskumov. Čisto len z ich záujmu o akupunktúru."

Ing. Marek Kukučka: „Dozvedeli sme sa, že nejaké body existujú a chceli sme ich zobraziť. Len v tom vybavení, čo sme v labákoch mali, sme sa s entuziazmom dali dokopy. Vlastné peniaze sme do toho dali, študenti dobrovoľne tiež prispeli vlastnými peniazmi a zohnali dokonca niektoré súčiastky, a potom sa to rozbehlo. Zbadali aj na ústave aj na fakulte, že je to celkom zaujímavá téma a začali potom podporovať."

Miroslava Ondrejčíková: „Číňania na jej účinok prišli vraj náhodou. Všimli si, že vojakom poraneným od šípov záhadne zmizli chronické choroby."

Ing. Marek Kukučka: „Číňania, ktorí to našli, tak to neviem ako to presne vedeli, ale možno boli takí špeciálni senzibili, že už to vycítili, alebo videli."

Miroslava Ondrejčíková: „Je možné, že stará čínska metóda existovala už v praveku. Naznačujú to tetovania na tele päťtisícročnej múmie Ötzi, ktoré sú presne na miestach akupunktúrnych bodov."

MUDr. Gustáv Solár, centrum akupunktúry: „Sú okolo toho rôzne legendy. Mali učiteľov možno z predchádzajúcich civilizácií, ktorí im tieto poznatky odovzdali, pretože tie poznatky sú tak komplexné, že je úplne vylúčené, aby ich niekto získal skúsenosťou za takúto dobu."

Ing. Marek Kukučka: „Niektorí citliví ľudia senzibili dokážu tieto body vycítiť, alebo ich priamo aj vidieť. No my sme to dokázali zobraziť pre bežného človeka pomocou elektrického merania."

MUDr. Gustáv Solár: „Existenciu bodu už dávno netreba vedecky dokazovať a máme rôzne formy, ako sa dá snímať."

Ing. Marek Kukučka: „Používajú potom také pomôcky, napríklad ako tento. To sa volá akupero a teraz meriate, a keď trošku pritlačíte, pardon, na to tlačítko na chvíľku, tak cítiť, že to pôsobí. Tí doktori, ktorí už keď liečia nemusia vpichovať ihly vždy do tých bodov. Môžu na ne pritlačiť, môžu na ne pôsobiť teplom, chladom, alebo takto elektrickým signálom, ktorý stimuluje ten bod."

Miroslava Ondrejčíková: „Akupunktúru som si vyskúšala doslova na vlastnej koži a môžem len potvrdiť, že som niečo cítila."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis relácie)

(MI)

Kľúčové slová:
medicínske inžinierstvo

Odbory vedy a techniky:
Technické vedy, Lekárske vedy

Tlač