Budúcnosť vedeckého výskumu

25. 01. 2016

Aj malá krajina môže vo svete znamenať veľa. Stačí, ak šikovní ľudia dostanú šancu prejaviť sa. Obzvlášť to platí vo vede a výskume. Na Slovensku máme množstvo šikovných mozgov, ktoré prichádzajú so vzrušujúcimi nápadmi. Viac prináša rozhovor moderátorov televízie JOJ s odborníkmi.

(23. 1. 2016; Televízna stanica JOJ; Noviny TV JOJ; 19:30; por. 16/21; Daniel Levický Archleb, Adriana Kmotríková, Ján logo Televíznej stanice JOJMečiar)

Adriana Kmotríková, moderátorka: „Aj malá krajina môže vo svete znamenať veľa. Stačí, ak šikovní ľudia dostanú šancu prejaviť sa."

Ján Mečiar, moderátor: „Obzvlášť to platí vo vede a výskume. Na Slovensku máme množstvo šikovných mozgov, ktoré prichádzajú so vzrušujúcimi nápadmi."

Adriana Kmotríková: „Ak sa ich podarí udržať doma, môžeme mať z toho úžitok my všetci."

Daniel Levický Archleb, redaktor: „Na pracoviskách Slovenskej akadémie vied sa nachádza množstvo zaujímavých zariadení. Tento prístroj je napríklad jediný svojho druhu na celom svete a navrhli ho práve tu. Slúži na vytváranie röntgenových zrkadiel. Tie sa používajú na určovanie kvality a zloženia rôznych materiálov, od výroby cementu, až po kriminalistickú expertízu."

Peter Šiffalovič, samostatný vedecký pracovník, Fyzikálny ústav SAV: „Nielen to zrkadlo vie vyrobiť v reálnom čase, ale aj v reálnom čase vie urobiť takzvanú kontrolu kvality. Máte napríklad dve atomárne vrstvy volfrámu, dve atomárne vrstvy uhlíka. Vieme vytvoriť vlastne umelý krištáľ, ktorý v prírode neexistuje."

Daniel Levický Archleb: „Vedecké pracoviská akadémie vied navštívil aj minister školstva. Téma financovania vedy a výskumu je stále aktuálna."

Juraj Draxler, minister školstva SR: „Chceme veľký vládny audit vedy a výskumu na Slovensku tak, aby sme mali úplne jasné, kam máme do budúcnosti dávať peniaze."

Pavol Šajgalík, predseda SAV: „My si naozaj uvedomujeme, že spoločnosť na Slovensku očakáva od Slovenskej akadémie vied aj výskum, ktorý by prispel k lepšej životnej úrovni na Slovensku."

Peter Šiffalovič: „Teraz je tam čistý dusík, lebo tie polyméry sú senzitívne na..."

Juraj Draxler: „Na čo je toto dobré?"

Peter Šiffalovič: „Aby ste mohli tam pracovať. Čiže vystrčíte..."

Neuvedená: „To je rukavica."

Juraj Draxler, minister školstva SR: „Rukavica?"

Peter Šiffalovič: „...áno a viete tam pracovať. Na tomto zariadení na Slovenskej akadémii vied vieme vyrobiť organické solárne články."

Daniel Levický Archleb: „Ohybné solárne články by mohli byť súčasťou tašky na notebook a nabíjať jeho batériu, kým ho prenášate. Taktiež by ale mohli byť umiestnené na odev a dobíjať drobnú elektroniku ako mobilné telefóny. Teória a experimentovanie je jedna vec, druhou sú hotové produkty, ako napríklad tento senzor vyvinutý na podnet NATO. Dokáže odhaliť obávané plastické výbušniny."

Peter Šiffalovič:
„Zistí, či máte v atmosfére prítomné plyny NOx, ktoré sú typické pri výbušninách plastických typu semtex a podobne."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis vysielania)

(MI)

Tlač