Chrípkové obdobie už klope na dvere

22. 01. 2016

Chrípka AH1N1 na Ukrajine pripravila o život už päťdesiatjeden ľudí a ďalších dvanásť vírusu podľahlo v Donecku. Nie je vylúčené, že by sa tento vírus mohol vyskytnúť aj u nás vzhľadom k tomu, že je priestor migrovania, teda ľudia cestujú, a ten vírus tu naďalej cirkuluje. Môže sa vyskytnúť u tých ľudí, ktorí majú slabšiu imunitu. Zatiaľ nie je v SR evidovaný prípad vírusu uvedenej chrípky. 

Televízna stanica JOJ_logo(20. 1. 2016; Televízna stanica JOJ; Noviny TV JOJ; 19:30; por. 4/24; Katarína Kleknerová, Alexandra Kepazová,  Adriana Kmotríková)

Adriana Kmotríková, moderátorka: „Chrípka AH1N1 na Ukrajine pripravila o život už päťdesiatjeden ľudí a ďalších dvanásť vírusu podľahlo v Donecku. Zisťovali sme preto, ako je to s vírusom chrípky tesne za našimi hranicami s Ukrajinou. Január a február sú totiž mesiacmi, kedy Úrad verejného zdravotníctva každoročne eviduje najviac chorých práve na chrípku."

Katarína Kleknerová, redaktorka: „Podľa ukrajinských médií podľahlo chrípke už viac ako päťdesiat ľudí. Aj keď najväčšiu chorobnosť hlásia z Kyjeva, šíri sa aj do ďalších oblastí. Aj tesne za našimi hranicami podľa ukrajinských epidemiológov zaznamenali zvýšenie počtu chorých na chrípku."

Viktória Ďorďaj, odd. štátnej správy zdrav. a epidemiologického dohľadu (telefonát):  „Za posledné dva, tri dni bol prekonaný epidemiologický prah akútnych vírusových ochorenia chrípky v Perečinskom a Veľkobereznjanskom okrese. K prahu sa priblížili aj v Užhorode, Užhorodskom a Voloveckom okrese."

Katarína Kleknerová: „Dokopy bolo v celej krajine hospitalizovaných viac ako deväťdesiattisíc ľudí. Väčšinu z nich tvoria deti do sedemnásť rokov."

Viktória Ďorďaj: „Bude zasadať odborná komisia. Chceme navrhnúť zatvorenie základných a materských škôl a tiež zrušiť najbližšie masové akcie a zhromaždenia."

Alexandra Kepazová, redaktorka: „Ďalších mŕtvych evidujú aj v Donecku. Na východe Ukrajiny."

Elena Baun, lekárka nemocnice v Donecku: „Momentálne máme potvrdených dvanásť mŕtvych, ktorí boli nakazení prasacou chrípkou."

Alexandra Kepazová, redaktorka: „Tisíc dvestoosem prípadov z toho päťdesiatšesť úmrtí mal na svedomí vírus chrípky typu AH1N1 počas chrípkovej sezóny na Slovensku v roku 2009. Vtedy sa tu vírus objavil po prvýkrát, ale cirkuluje tu dodnes."

Lenka Skalická, hovorkyňa ÚVZ SR: „Samozrejme, nie je vylúčené, že by sa tento vírus tu mohol vyskytnúť vzhľadom k tomu, že je priestor migrovania, teda ľudia cestujú, no a ten vírus tu naďalej cirkuluje, takže môže sa vyskytnúť u tých ľudí, ktorí majú tú slabšiu imunitu, ale zatiaľ k dnešnému dňu neevidujeme prípad vírusu chrípky typu AH1N1."

Tatiana Betáková, virologička, Virologický ústav SAV: „Momentálne väčšina ľudí na Ukrajine si nemôže dovoliť dodržiavať správnu výživu a nemá optimálne podmienky na život a vlastne toto je potom taký základ na to šírenie tohto vírusu chrípky. A vidíte, že jedna kvapka obsahuje tisíce týchto vírusových častíc, ktoré vy vdýchnete a vôbec si to neuvedomujete."

Alexandra Kepazová: „Ak máte chrípku, podľa odborníkov ju netreba podceňovať a najjednoduchším opatrením, aby sa nešírila ďalej medzi ľudí, je ostať doma."

MUDr. Valér Husarovič, praktický lekár: „Pokiaľ človek pociťuje len také, že má trošku nádchu, bolesti hrdla, slabšie teploty, pokašliavanie, nemusí zostať doma. Pokiaľ by ale boli tie klasické príznaky chrípky, to znamená vysoké horúčky, bolesti celého tela, suchý, dráždivý kašeľ, by mali zostať doma a to znamená tých šesť sedem dní."

Alexandra Kepazová: „Nenechajte sa oklamať ani chladným počasím. Hovorí sa, že mráz všetky vírusy a baktérie zabije a my sme tak v bezpečí, no nie je to úplne tak."

Tatiana Betáková: „Vírus tu momentálne je, nemôžme povedať, že nie je, ale nemá optimálne podmienky na šírenie. Akonáhle sa zvýši teplota, zvýši sa vlhkosť vzduchu, môžme očakávať tak, ako každý rok, že znovu sa vírus chrípky objaví a začne sa v populácii šíriť."

Lenka Skalická: „Antigén tohto vírusu chrípky typu AH1N1 je obsiahnutý aj v očkovacej vakcíne proti chrípke, takže keď sa dáte zaočkovať, ste chránení voči tomuto vírusu."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MB)

Kľúčové slová:
klinické lekárske vedy

Odbory vedy a techniky:
Lekárske vedy

Tlač