Čo je nové s aeromobilom

08. 01. 2016

Ambíciou ľudí, ktorí pracujú na vývoji slovenského aeromobilu, je naučiť auto lietať a zmeniť tak od základov osobnú dopravu v budúcnosti. V ateliéri pod Nitrianskym hradom pracoval vynálezca Štefan Klein na unikátnom projekte už dlhé roky. Jeho sen sa zhmotnil v roku 2014, keď vytvoril prototyp lietajúceho auta. Transformácia z auta na lietadlo a naopak trvá zhruba  šesťdesiat sekúnd. 

Televízna stanica Markíza_logo(6. 1. 2016; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 12/28; Dana Brixová, Mária Chreneková Pietrová)

Mária Chreneková Pietrová, moderátorka: „Naučiť auto lietať a zmeniť tak od základov osobnú dopravu v budúcnosti  – taká je ambícia ľudí, ktorí pracujú na vývoji slovenského aeromobilu. Ako sa lietajúcemu autu darilo minulý rok a čo ho čaká v roku 2016?"

Dana Brixová, redaktorka: „V tomto ateliéri pod Nitrianskym hradom pracoval vynálezca Štefan Klein na unikátnom projekte už dlhé roky. Jeho sen sa zhmotnil v roku 2014, keď vytvoril tento prototyp lietajúceho auta."

(začiatok archívneho záznamu, TN 2014)

Štefan Klein, vynálezca:  „Jedným tlačítkom sa to celé zmení z auta do lietadla alebo opačne, z lietadla do auta. Zhruba šesťdesiat sekúnd trvá tá transformácia."

(koniec archívneho záznamu, TN 2014)

Dana Brixová: „Aeromobil v minulom roku absolvoval niekoľko najprestížnejších svetových výstav, no v máji prišla nehoda, stroj spadol v blízkosti nitrianskeho letiska."

(začiatok archívneho záznamu, TN 2015)

Svedok nehody: „Som si robil niečo v záhrade a potom proste zrazu som počul nejaký buchot, nejakú ranu, a už som sa len pozrel a už vlastne to lietadlo išlo dole. To držal ten padák, ale išlo to proste kolmo dolu."

Štefan Vadocz, hovorca, AeroMobil: „Počas plánovaného testovacieho letu prototypu Aeromobilu 3.0 došlo k neočakávanej situácii, na základe ktorej sa pilot rozhodol aktivovať bezpečnostný padák."

(koniec archívneho záznamu, TN 2015)

Dana Brixová: „Pilot a konštruktér v jednej osobe vyviazol bez vážnejších zranení."

(začiatok archívneho záznamu, TN 2015)

Štefan Klein: „Tá rýchlosť dopadu je okolo sedem metrov za sekundu, čo je rýchlosť bežného parašutistu."

(koniec archívneho záznamu, TN 2015)

Dana Brixová: „Aj nehoda však mala vo vývoji lietajúceho auta veľký význam."

(začiatok archívneho záznamu, TN 2015)

Štefan Klein: „A je lepšia skúška naostro, ako keď by sme to len predvídali len na konštrukčnom nejakom výkrese."

(koniec archívneho záznamu, TN 2015)

Neuvedený: „Toto bude fantastický moderný spôsob dopravy špeciálne u nás v Kalifornii, kde je premávka hrozná."

Neuvedený: „Uvidíme, že či mu to pôjde."

Spoločnosť AeroMobil (text v obraze): „Rozšírený tím AeroMobilu v súčasnosti vylepšuje dizajn a pracuje na novom prototype, ktorý bude tiež podrobený predpísaným testom. Hladký priebeh týchto procesov a vysokú mieru inovácie zabezpečia aj novoprijatí experti z automobilového a leteckého priemyslu."

Dana Brixová: „Podľa zverejnených informácií doteraz nalietal aeromobil len sedem hodín. Podľa vyjadrenia Leteckého úradu musí nový prototyp menšieho lietadla absolvovať minimálne stopäťdesiat hodín skúšobných letov. V každom prípade čaká aeromobil ešte dlhá cesta."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MB)

Kľúčové slová:
výstavy, vynálezy, technológie

Odbory vedy a techniky:
Technické vedy

Tlač