Hyperbarický „zázrak"

07. 01. 2016

Inhalácia stopercentného medicínskeho kyslíka pri vyššom tlaku ako je ten normálny robí z tejto metódy unikátnu a pacienti, ktorí sa pohybovali na hranici života a smrti, si dnes pochvaľujú. Základ spočíva v dvanásťmiestnej hyperbarickej komore, ktorá spolu s ďalšími jedenástimi prístrojmi tvorí taký unikátny prístrojový park. Lieči od náhlych strát sluchu, cez cievne mozgové príhody, prevencie voči amputáciám, či regeneráciu u športovcov ako aj  zvýšenie fyziologickej kapacity organizmu.

logo Televíznej stanice Markíza(2. 1. 2016; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 21/29; Katarína Tekeľová, Zlatica Švajdová Puškárová)

Zlatica Švajdová Puškárová, moderátorka: „Zachránil ich kyslík a vysoký tlak. Desiatky pacientov sa stali súčasťou výskumu, ktorý robia na Trenčianskej univerzite. Z príšerne znejúcich prognóz sa dostali opäť na vlastné nohy."

Katarína Tekeľová, redaktorka: Jakub skončil pred troma rokmi vo vážnom stave na Kramároch, kde s poškodením mozgu bojoval o svoj život."

Miroslava Vizičkaničová, mama: „S nejasnou diagnózou, s nejasným priebehom a vlastne s prognózou veľmi hroznou, že v živote už nebude normálny samostatne fungujúci a žijúci chlapec."

Katarína Tekeľová: „Rodičia okamžite začali pre svojho syna hľadať, čo sa dalo. Po takmer dvoch stovkách sedení v hyperbarickej komore sme dnes videli chlapca, ktorý funguje ako takmer každý školák."

Miroslava Vizičkaničová: „Chodí, rozpráva, behá, naučil sa plávať, bicyklovať, všetko sa nám vlastne vrátilo."

Katarína Tekeľová: „Náhla mozgová príhoda zasiahla aj do života tohto muža. Miesto na optimizmus akoby neexistovalo a rodina sa mala pripraviť na všetko."

Katarína Maráková, dcéra: „Urobil obrovský pokrok určite za ten rok a pol, s tým, že tá hyperbarická komora nám tiež veľmi pomohla."pacient v hyperbarickej komore

Katarína Tekeľová: „Inhalácia stopercentného medicínskeho kyslíka pri vyššom tlaku ako je ten normálny robí z tejto metódy unikátnu a pacienti, ktorí sa pohybovali na hranici života a smrti, si dnes pochvaľujú."

Jozef Marák, pacient: „Dobre."

Jakub Vizičkanič, pacient: „No jak úplne iný človek."

Katarína Tekeľová: Mladé vedecké pracovisko, ktoré je ako jediné na Slovensku určené na vedecký výskum, pomáha denne dvom desiatkam pacientov."

Jozef Habánik, rektor Trenčianskej univerzity: „Základ spočíva v dvanásťmiestnej hyperbarickej komore – práve v nej sa nachádzame – ktorá spolu s ďalšími jedenástimi prístrojmi tvorí taký unikátny prístrojový park."

Katarína Tekeľová: „Tí, ktorých tu liečia, poskytujú všetky svoje výsledky do výskumných štatistík."

Zdenka Krajčovičová, prodekanka Fakulty zdravotníctva TU: „Od napríklad náhlych strát sluchu, cez cievne mozgové príhody, prevencie voči amputáciám, či regenerácia u športovcov, zvýšenie fyziologickej kapacity organizmu."

Katarína Tekeľová: „To, že sú súčasťou výskumu, im zabezpečuje bezplatnú liečbu. Pomáhajú tak nielen sebe, ale aj tým, ktorým by táto metóda mohla pomôcť v budúcnosti."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis relácie)

Ilustračné foto: Videoarchív Televízie Markíza

(MI)

Odbory vedy a techniky:
Lekárske vedy

Tlač