Panika z vírusu

29. 01. 2016

Vírus Zika vyplašil celý svet napriek tomu, že nie je žiadnou novinkou. Panika sa šíri z Brazílie. Teraz pribudla aj Európa. Chorobu potvrdili u ľudí, ktorí sa vrátili z postihnutej oblasti Strednej a Južnej Ameriky. Svetová zdravotnícka organizácia situáciu nepodceňuje. Virológ SAV Boris Klempa  povedal, že ten vírus  je známy od 50-tych rokov predovšetkým z Afriky a bol viac-menej ignorovaný.

Televízna stanica Markíza_logo(28. 1. 2016; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 7/26; Danica Kleinová, Jana Zvončeková,  Patrik Švajda, Zlatica Švajdová Puškárová)

Patrik Švajda, moderátor: „Vírus Zika naďalej vyvoláva paniku na celom svete."

Zlatica Švajdová Puškárová, moderátorka: „Na budúci týždeň bude kvôli nemu dokonca mimoriadne zasadať Svetová zdravotnícka organizácia. Odborníci očakávajú, že vírusom, ktorý má podobné príznaky ako chrípka, sa nakazia tri až štyri milióny ľudí."

Jana Zvončeková, redaktorka: „Panika sa šíri z Brazílie. Hlásia odtiaľ vyše štyritisíc detí, ktoré sa narodili s mikrocefáliou. So zriedkavým poškodením mozgu prišlo na svet dvadsaťnásobne viac detí ako obvykle. No a zároveň sa v krajine šíri vírus Zika a tak vzniklo podozrenie, že práve on môže za túto poruchu."

Margaret Čhanová (Chan), generálna riaditeľka WHO: „V prvom rade musím povedať, že súvislosť medzi vírusom Zika a deťmi trpiacimi na mikrocefáliu sa zatiaľ nedokázala. Je to však vysoko pravdepodobné."

Jana Zvončeková: „Na mape amerického kontinentu postupne pribúdajú krajiny, v ktorých sa ľudia vírusom nakazili. Teraz pribudla aj Európa. Chorobu potvrdili u ľudí, ktorí sa vrátili z postihnutej oblasti Strednej a Južnej Ameriky. Ziku prenášajú dva druhy komárov, ktoré sa vyskytujú v subtropických a tropických oblastiach. Odborníci najnovšie zisťujú, či ochorenie nemôžu prenášať aj bežné komáre. Svetová zdravotnícka organizácia situáciu nepodceňuje."

Margaret Čhanová: „WHO je situáciou znepokojená z viacerých dôvodov. Napríklad pre riziko medzinárodného šírenia tohto vírusu, absenciu diagnostických testov, či fakt, že naň neexistuje vakcína. Takisto treba brať do úvahy klimatické zmeny a s nimi spojené šírenie komárov."

Jana Zvončeková: „Zika vyplašila celý svet napriek tomu, že tento vírus nie je žiadnou novinkou. Vraj až osemdesiat percent nakazených ľudí ani nevie, že ho má."

Boris Klempa, virológ SAV: „Ten vírus poznáme dlhé roky od päťdesiatych rokov, vlastne bol viac  menej známy predovšetkým z Afriky a bol viac menej ignorovaný."

Jana Zvončeková: „Chorobe sa venujú aj Spojené štáty. Biely dom oznámil, že o víruse a jeho rizikách bude zvyšovať povedomie."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MB)

Kľúčové slová:
Slovenská akadémia vied, virológia

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy , Lekárske vedy

Tlač