Planéta Deväť

22. 01. 2016

Rozhovor s Jánom Svoreňom z Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied o novom objave a jeho význame v našej Slnečnej sústave. Ide o reakciu na informáciu, že Konstantin Batygin a Michael Brown z Kalifornského technologického inštitútu objavili  novú planéty s pracovným názvom Deväť.  

http://vedeckykaleidoskop.cvtisr.sk/buxus/images//Loga/rozhlas/Radio-Slovensko.jpg(21. 1. 2016; Rozhlasová stanica Slovensko; K veci; 18:18; por. 2/2; Juraj Jedinák)

Juraj Jedinák, moderátor: „Konstantin Batygin a Michael Brown z Kalifornského technologického inštitútu oznámili, že v našej Slnečnej sústave objavili novú planétu s pracovným názvom Deväť. Astronómovia majú teda opäť o čom diskutovať. Veď je to len desať rokov, čo vyradili práve deviatu planétu našej Slnečnej sústavy, Pluto. O novom telese, ale aj o tom, aký význam má tento objav a či môžeme očakávať v našej Slnečnej sústave aj ďalšie prekvapenia, sme sa podvečer rozprávali s Jánom Svoreňom z Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied.   

Ako hodnotíte túto štúdiu? Je to jasný dôkaz existencie planéty a vedecká obec ju bez diskusií prijme, alebo čakáte veľké debaty?"

Ján Svoreň, Astronomický ústav Slovenskej akadémie vied (telefonát): „Nie je to prvý raz odvtedy, ako sa začali objavovať telesá za Neptúnom v takzvanom Edgeworth Kuiperovom páse, keď boli proste náznaky, že proste by to mohlo viesť k nejakej planéte. Treba to brať ako jednu z hypotéz, aj keď táto je celkom seriózne postavená, lebo na rozdiel od nejakých špekulácií sa opiera o výpočty, ale predovšetkým treba povedať, že tú planétu zatiaľ nikto nevidel. Samozrejme, tie zhluky môžu byť vysvetlené zatiaľ aj inými teda hypotézami, takže je to jedna z hypotéz, ktorú zatiaľ nikto nevyvráti, ale rozhodne to nemožno považovať zatiaľ, že už je planéta objavená."

Juraj Jedinák: „Oproti tristo šesťdesiatim piatim dňom na Zemi má mať jeden rok na planéte desať až dvadsaťtisíc rokov, má byť asi desaťkrát ťažšia ako Zem a päťstokrát ťažšia ako Pluto. Jej objavitelia tvrdia, že je najplanétovejšou zo všetkých planét v celej Slnečnej sústave. Ako si ju teda máme na základe týchto údajov predstaviť?"

Ján Svoreň: „Keď sme mali objavených pomerne už dosť telies v tomto páse, dnes ich je viac ako dvetisíc, tak už sa dajú robiť nejaké štatistiky, rozloženia. A my sme z toho vedeli, že tie telesá nie sú v pôvodnom stave tak ako vznikli, že tam proste bolo nejaké rušenie nejakým veľkým telesom. Predpokladali sme teleso zhruba veľkosti Marsu, ktoré sa tak nejak intenzívne hľadalo. Treba povedať, že sa nenašlo. Teraz toto teleso by bolo podstatne väčšie, povedzme ako Neptún alebo proste niektorý z tých menších ľadových obrov, takže malo by byť dobre viditeľné aj vo veľkých vzdialenostiach, pri tej veľkosti už môže byť aj nejaké infračervené žiarenie, čiže ono by sa malo prejaviť. Samozrejme, na to môže byť argument, že môže byť momentálne ďaleko, keďže tá dráha, ako ste povedali, vzhľadom na tú dobu obehu je veľmi výstredná, musí ju niekto uvidieť a musí na základe jej pohybu predpovedať niečo. A keď sa toto potvrdí, tak potom môžeme hovoriť, že máme proste nový objav."

Juraj Jedinák: „Už ste to trochu naznačovali, ale dotiahnime to do konca. Dá sa z toho, čo vieme, jasne povedať, že či ide teda o pevnú planétu typu Zem, alebo o planétu zloženú z plynov, ako je napríklad Jupiter?"

Ján Svoreň: „Nedá sa to celkom povedať. Ono závisí od toho, kde to teleso vzniklo. Toto teleso, nevieme o ňom nič, všetko sú špekulácie, ak by uniklo teda z tej oblasti Neptúna, bol by taký proste viac menej ľadový obor plynový. Nepredpokladám, že by mohlo mať charakter ako Zem, že proste by to mohla byť planéta zemského typu, lebo tie vznikali podstatne bližšie pri slniečku a vlastne končia Marsom."

Juraj Jedinák: „Už ste to aj vy spomínali, že zatiaľ objavitelia planétu nevideli. Aká je šanca, že ju v blízkej dobe vedci reálne naozaj cez ďalekohľady uvidia?"

Ján Svoreň: „No vývoj je rýchly, teraz sú vo vývoji ďalekohľady na úrovni okolo štyridsať metrov priemeru, ktoré by mali za niekoľko málo rokov alebo povedzme za desaťročie začať fungovať, tak od tých sa dá sľubovať ďalšie objavy, ale už to nepôjde tak rýchlo, pretože pomaličky sa blížime k hranici. Ešte by bol potom jeden krok, a síce ak by sa vybudovala stanica na Mesiaci, tak tam vlastne mimo atmosféru by veľký ďalekohľad mohol teda nejaké ďalšie objavy priniesť. Ak by sme ho chceli teda uvidieť, budú si asi musieť ľudia počkať, kým sa po tej veľkej excentrickej dráhe vráti zase do blízkosti Pluta, do tej vzdialenosti, ktorú dnes vidíme, a potom ju bude možné objaviť."

Juraj Jedinák: „Konstantin Batygin povedal   Prvýkrát za viac ako stopäťdesiat rokov máme nevyvrátiteľné dôkazy, že doterajšie poznanie našej Slnečnej sústavy je neúplné. Ako je možné, že Slnečná sústava, ktorá je naozaj najdlhšie skúmaná a najviac preskúmaná, skrýva takýto objav? A čo to znamená pre vedu a výskum vesmíru?"

Ján Svoreň: „Viete, každý objaviteľ má tendenciu ten svoj jav, teda objav veľmi vyzdvihnúť a vychváliť. Tých objavov bolo veľa. Už objav telies v Edgeworth Kuiperovom páse bol vlastne obrovský skok dopredu, predtým sa tiež nevedelo nič o tom, sme sa divili, prečo je tam Pluto, ako sa zobralo, a zrazu sme tam mali proste dvetisíc telies a sú ich tam stotisíce. Takže tie objavy idú stále dopredu a nemyslím si, že by niekto proste mohol dnes predpokladať, že to vlastne už toto, čo vieme, alebo že teraz keby sa objavila tá planéta, že už to bude všetko. Mne sa veľmi páči taký Werichov citát   Nikto nikdy nič nemá mať za definitívne. Takže to je taká, by som povedal, myšlienka vedy, že v podstate niečo objavíte nové a to vám len otvorí vlastne ďalšie priestory na to a vy tým, že vyriešite jednu otázku, tak si v podstate vytvoríte dve nové. Ten proces je nekonečný a tváriť sa, že už budeme vedieť všetko o Slnečnej sústave, to ešte dlho nebude."

Juraj Jedinák: „Hovorí Ján Svoreň z Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MB)

Kľúčové slová:
fyzikálne vedy, Slovenská akadémia vied, astronómia

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy

Tlač