Pobláznený murárikom

08. 01. 2016

Muráriky červenokrídle sa stali skutočnou múzou ochranára z Liptovských Revúc. Žijú v chránených územiach vysoko v skalách a sú na listine ohrozených vtákov. Miroslav Saniga, vedecký pracovník SAV a ochranár im zasvätil celý svoj profesionálny, ale aj súkromný život.

logo Televízie Markíza(1. 1. 2016; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 18/20; Ján Tribula , Patrik Švajda, Zlatica Švajdová Puškárová)

Patrik Švajda, moderátor: „Na Slovensku ich žije iba dvadsať párov. Vidieť ich je takmer nemožné."

Zlatica Švajdová Puškárová, moderátorka: „Žijú v chránených územiach vysoko v skalách a sú na listine ohrozených vtákov."

Patrik Švajda: „Muráriky červenokrídle sa stali skutočnou múzou ochranára z Liptovských Revúc. Miroslav Saniga im zasvätil celý svoj profesionálny, ale aj súkromný život."

Miroslav Saniga, vedecký pracovník SAV a ochranár: „Keď nás niečo tak ohromí, tak si to pamätáme aj spred štyridsiatich piatich rokov. Ja si pamätám presne, nielen dátum šiesty január, ja si pamätám aj hodinu trinásť hodín tridsať minút. Hrali sme hokej a zrazu sme zbadali vtáka, ktorý sa šplhal po múre domu a nevyzeral ako vták, ale vyzeralo to ako nejaké čudo, ktoré sem spadlo možno priamo z neba."Miroslav Saniga

Ján Tribula, redaktor: „Anjelským vtáčikom je tento muž doslova posadnutý. Má ho na plote, ale aj fasáde domu, no keď vojdete do jeho príbytku, aj tu na vás zovšadiaľ hladí murárik. Toto sa naozaj nedá nazvať inak ako láska."

Miroslav Saniga: „Je tu murárik, je tu murárik, je z drôtika, tak vaňa musí byť ozdobená murárikom, ale keď sa tu utieram, tak tie obrázky musia byť takisto s murárikom. Monitor, kto zapne, tak vidí murárika, potom sú tu, samozrejme samolepky s murárikom. Murárik je na stoličke, kde si sadáme, potom, keď jem na stole, takisto, či sa pozrieme sem alebo na mobilové púzdro."

Ján Tribula: „Tento muž ohrozeného vtáčika pozoruje ako robí aj vedecké výskumy. Patrí medzi svetových odborníkov práve na tohto murárika. Značkovaním zistil, že hniezdia vždy na tom istom mieste, nech sa deje čokoľvek a poháriky sú si verné až do smrti, no potom je to Sodoma Gomora."

Miroslav Saniga: „Keď ten blízky príbuzný zahynie, to znamená partnerka v zime neprežije, tak partner je schopný zahniezdiť s vlastnou dcérou alebo brat so sestrou. Ale je to tak vyriešené, aby tie... príroda to zariadila, keď je nejakého druhu málo jedincov, že môžu sa aj blízki príbuzní krížiť, aby zachovali rod."

Ján Tribula: „Ochranár je tak nadšený svojím bádaním, že priznáva, že občas akoby strácal hlavu."

Miroslav Saniga: „Viete, ja ho mám radšej ako včera a dneska ho mám menej radšej ako zajtra. Som stále doňho tak zaľúbený."

Murárik červenokrídlyJán Tribula: „Murárika má nad hlavou, na vankúšoch, na perníkoch. Jednoducho úplne všade."

Miroslav Saniga: „Tie hrnčeky musia byť vždy s murárikom, ináč to neexistuje. Rád by som bol, keby tak manželia mali svoje manželky na tričkách, na vankúši alebo neviem kde, aby si ich vážili."

Ján Tribula: „Vďaka tomuto nadšencovi vznikli aj tie najkrajšie fotografie anjelského murárika. No, a ak sa raz vyberiete do Liptovských Revúc, pokojne zaklopte na dvere tohto domu. Môžeme vám sľúbiť, že vás privíta výnimočný človek, ktorý si s prírodou tyká."

Publikované z monitorungu STORIN, s. r. o. (prepis relácie)

(MI)

Ilustračné obrázky: Videoarchív Televízie Markíza

Kľúčové slová:
popularizácia vedy a techniky

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy

Tlač