Skúmajú zo vzduchu

19. 01. 2016

Archeológovia začali používať špeciálny skener, ktorý im ukáže zemský povrch ako na dlani. Dokážu si urobiť v počítači presný obraz územia a ľahko tak objavia ukryté objekty.

logo Televíznej stanice Markíza(17. 1. 2016; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 21/23; Dana Brixová , Patrik Švajda)

Patrik Švajda, moderátor: „Najskôr skúmajú zo vzduchu, až potom idú kopať do zeme. Archeológovia začali používať špeciálny skener, ktorý im ukáže zemský povrch ako na dlani. Dokážu si urobiť v počítači presný obraz územia a ľahko tak objavia ukryté objekty."

Dana Brixová, redaktorka: „Začínajú takto ‑ preletom nad územím. Nie, že by doteraz nepoužívali snímky z lietadla pri mapovaní terénu. Teraz však majú skener, ktorý ukáže oveľa viac."

Anton Arpáš, grafik AÚ SAV Nitra: „Ten skener naskenuje kompletne celú krajinu s vegetáciou a na základe svojich výpočtových algoritmov dokáže tú vegetáciu odstrániť."

Dana Brixová: „Stromy zmiznú a hradisko sa pred nimi akoby odhalí."

Matej Ruttkay, riaditeľ AÚ SAV Nitra: „Teraz vidíme vlastne všetky detaily pod tým lesom. Rôzne výkopy, dokonca staré sondy, vykrádačské šachty."

Dana Brixová: „Jediný prelet dokáže nahradiť týždne, či mesiace práce."

Matej Ruttkay: „Geodeti, keby to mali zamerať, aj tak to tak presne nezamerajú. Všetky valy, všetky hrany, všetky priekopy, všetko, čo tam bolo robené, akékoľvek zásahy sú krásne viditeľné."

Dana Brixová: „Napríklad v Bojnej, kde pracujú už niekoľko rokov, takto našli nové hradiská, ktoré doteraz nepoznali."

Anton Arpáš: „Zväčšiť to vieme, no, že tu máme vlastne také nové objekty, opevnenia."

Dana Brixová: „Skener pomáha aj pri dokumentovaní. Najskôr nálezy kreslili ručne, teraz dokážu celé naskenované územia alebo jednotlivé pamiatky jednoducho vytlačiť v 3D tlačiarní."

Muž: „Má to veľkú komoru."

Dana Brixová: „Až keď archeológovia dôkladne preskúmajú letecké snímky, začína ten pravý archeologický výskum a vyrážajú von do terénu."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis relácie)

(MI)

Kľúčové slová:
historické vedy a archeológia

Odbory vedy a techniky:
Technické vedy, Humanitné vedy

Tlač