Slovensko má prvú družicu

08. 01. 2016

Z okolitých krajín sme poslednou, ktorá nevyslala na obežnú dráhu Zeme svoj satelit. Tento rok sa to ale zmení. Skupina mladých vedcov neodolala pokušeniu postaviť vlastný vesmírny stroj. Bola to dlhá štvorročná cesta, kým v Slovenskej organizácii pre vesmírne aktivity vlastnými rukami postavili prvú slovenskú družicu, ktorá je už pripravená na svoju cestu do vesmíru asi v polovici tohto roka.

Televízna stanica Markíza_logo(7. 1. 2016; Televízna stanica Markíza; Prvé Televízne noviny; 17:00; por. 15/15; Dávid Vido, Jaroslav Zápala, Mária Chreneková Pietrová)

Jaroslav Zápala, moderátor: „Konečne poletíme aj do vesmíru. Slovensko má prvú družicu."

Mária Chreneková Pietrová, moderátorka: „Z okolitých krajín sme poslednou, ktorá nevyslala na obežnú dráhu Zeme svoj satelit. Tento rok sa to ale zmení."

Dávid Vido, redaktor: „Prvým testovacím miestom našej družice bola obyčajná kúpeľňa. Skupina mladých vedcov neodolala pokušeniu postaviť vlastný vesmírny stroj."

Jakub Kapuš, Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity: „Bola to dlhá štvorročná cesta, kým sme postavili s vlastnými rukami prvú slovenskú družicu a momentálne už je pripravená na svoju cestu do vesmíru."

Dávid Vido: „Na obežnú dráhu Zeme vynesie našu družicu raketa z vojenskej americkej základne v Kalifornii. Kedy to bude presne, zatiaľ nie je známe, no bude to niekedy v máji."

Jakub Kapuš: „Bude robiť množstvo meraní, má na sebe množstvo senzorov, ale aj vedecký experiment, ktorým chceme pozorovať zaujímavé a nepoznané javy vo vysokých vrstvách atmosféry."

Dávid Vido: „Tie najnovšie technológie sa museli skryť do kocky, ktorej strany majú iba desať centimetrov. Všetko váži približne jeden kilogram. Družicu bude poháňať solárna energia. A jednou z najdôležitejších častí sú antény. Tie vyvíjali na Leteckej fakulte v Košiciach."

Miroslav Šmelko, Letecká fakulta TU Košice: „Potrebujeme sa nejako spojiť lebo bez antén by sme nevedeli o tom, že máme družicu."

Dávid Vido: „Na Žilinskej univerzite zas pracovali na tom, aby sa všetky zhromaždené informácie dostali aj na Zem."

Ondrej Závodský, Žilinská univerzita v Žiline: „Aby sme ten signál z tej družice prijali aj pri veľmi zlých podmienkach šírenia, teda už na hranici šumu."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MB)

Kľúčové slová:
projekty, astronómia, technológie

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy , Technické vedy

Tlač