Slovensko postavilo prvú družicu

07. 01. 2016

Tlačová správa

SOSA_logoVo štvrtok 7. januára 2016 Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity (SOSA) predstavila verejnosti letový exemplár prvej družice vyvinutej a postavenej výhradne slovenskými inžiniermi a vedcami. Predstavenie družice nazvanej skCUBE z rodiny experimentálnych nanodružíc CubeSat sa uskutočnilo v Centre vedecko-technických informácií SR za prítomnosti predsedu Národnej rady Slovenskej republiky Petra Pellegriniho.

Družicu na obežnú dráhu Zeme vynesie v polovici roka 2016 z kozmodrómu Vandenberg v Kalifornii raketa Falcon 9 americkej spoločnosti SpaceX. Riadená bude z nášho územia.

„Pred viac ako štyrmi rokmi skupina nadšencov okolo SOSA začala snívať veľmi odvážny sen o tom, že by sa aj Slovensko mohlo stať súčasťou prestížneho klubu krajín, ktoré na obežnú dráhu Zeme vyšlú svoj vlastný satelit. Slovenskí vedci a odborníci sa v minulosti podieľali na projekte československej družice Magion a mnohé zariadenia s úctou obstáli aj na palubách zahraničných družíc, ale aj orbitálnych staníc. Nikdy sme však na obežnú dráhu nevypustili teleso, ktoré by sme sami vyvinuli a riadili,“ uviedol Jakub Kapuš, predseda SOSA a líder projektu skCUBE.  

Pri zrode projektu v roku 2012 stála SOSA, ktorá pre jeho realizáciu získala študentov, vedcov a nakoniec aj partnerov v akademických inštitúciách. Nositeľom projektu sa stala Žilinská univerzita v Žiline spolu s Technickou univerzitou v Košiciach. Vývoj družice podporilo aj Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, Ministerstvo dopravy,  
výstavby a regionálneho rozvoja SR a Úrad vlády SR.

„Počas posledných štyroch rokov sme získali neoceniteľné know-how v technológii stavby družíc, vyvinuli niekoľko vlastných technologických riešení či celých postupov, ktoré – veríme – budú inšpiráciou pre podobné tímy. Vyrástli sme tak postupne na tím expertov, ktorý otestoval viaceré kľúčové súčasti družice počas takmer dvadsiatich stratosférických letov,“ odkázal jeden z konštruktérov družice Ondrej Závodský.

„Družica skCUBE je malý satelit v tvare kocky s rozmermi 10 krát 10 krát 10 cm a váhou 1 kilogram. Jeho pracovná obežná dráha bude vo výške 450 až 720 km nad zemským povrchom. Našu planétu obletí rýchlosťou 28 tisíc kilometrov za hodinu približne raz za 90 minút. Na palube ponesie malú kameru a tiež unikátny experiment pre príjem veľmi dlhých rádiových vĺn pochádzajúcich z hlbín vesmíru a z horných vrstiev atmosféry,“ doplňuje ďalší z konštruktérov Robert Lászlo.

„Hoci najväčšia radosť nastane až keď sa nám družica ozve z obežnej dráhy, napriek všetkému nášmu úsiliu sa to nemusí stať. Môže totiž zlyhať nosná raketa, nemusia sa správne rozložiť antény, alebo sa družica môže zraziť s iným vesmírnym telesom – napríklad  s mikrometeoritom. Ale už teraz viem, že táto družica pomohla otvoriť dvere Slovensku do Európskej vesmírnej agentúry, a tým aj mnohým našim šikovným firmám ku kozmickému priemyslu. Družica tiež nepochybne zviditeľní Slolvensko na vedeckej mape sveta a čo považujem za najdôležitejšie, nadchýňa ďalšiu generáciu študentov k pôsobeniu vo vede a výskumu,“ popísal už teraz hmatateľné výsledky Kapuš.

Družica o niekoľko dní navždy opustí územie Slovenska. Čaká ju prevoz do priestorov spoločnosti ISL, ktorá je spin-off firmou Technickej univerzity v Delft v Holandsku. „Tam bude integrovaná do vypúšťacieho kontajnera, ktorý bude následne prevezený do USA na finálnu integráciu do nosnej rakety Falcon 9. Zďaleka teda ešte nie sme na konci. K úplnému finále náš čaká ešte niekoľko napätých krokov. Počas štartu družica zažije veľké vibrácie ako sa raketa bude predierať hustými vrstvami atmosféry a bojovať s gravitáciou. Ak raketa nezlyhá, budeme čakať na to, ako sa sa vysunie z nosného kontajnera a rozvinie svoje antény. Potom už budeme len počúvať a prijímať jej rádiový signál, dúfajúc, že cestu na obežnú dráhu Zeme prežila bez ujmy,“ vysvetlil Závodský.

Kontakt pre médiá, citácie a ďalšie dopyty:

Jakub Kapuš, Jakub.kapus@sosa.sk, 0944 491 199

Občianske združenie Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity (SOSA) vzniklo v roku 2009 s cieľom popularizovať vedu a výskum v oblasti kozmických vied a výskumu na Slovensku. Jedným z hlavných cieľov SOSA je aktívne napomáhať členstvu Slovenska v Európskej vesmírnej agentúre. Tieto ciele SOSA napĺňa hlavne vývojom vlastných technologických projektov, ako sú stratosférické sondy JULO, alebo projekt prvej slovenskej družice skCUBE. Podporuje tiež výstavbu planetária v Bratislave.   

Uverejnila: MB

Kľúčové slová:
fyzikálne vedy, astronómia, technológie

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy , Technické vedy

Tlač