Slovensko vyšle do vesmíru prvú vlastnú družicu

08. 01. 2016

Slovensko vyšle do vesmíru prvú vlastnú družicu. Satelit skCUBE má podporiť členstvo krajiny v Európskej vesmírnej agentúre. Zasielať bude fotografie Zeme.  Podľa Jakuba Kapuša zo Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity, všetky systémy boli navrhnuté a skonštruované na Slovensku. Okrem testovania novovyvinutých systémov samotnej družice, bude satelit sledovať atmosféru Zeme.

(Rozhlasová stanica Slovensko_logo7. 1. 2016; Rozhlasová stanica Slovensko; Rádiožurnál Slovenského rozhlasu; 12.00; por. 5/17; Michal Katuška, Juraj Jedinák)

Juraj Jedinák, moderátor: „Slovensko vyšle do vesmíru prvú vlastnú družicu a zmizne z mapy vyspelých krajín, ktoré nemajú vo vesmíre vlastné teleso. Satelit skCUBE má podporiť členstvo krajiny v Európskej vesmírnej agentúre. Zasielať bude fotografie Zeme."

Michal Katuška, redaktor: „Nanodružica skCUBE o rozmeroch 10x10x10 centimetrov má len jeden kilogram. Podľa Jakuba Kapuša zo Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity, všetky systémy boli navrhnuté a skonštruované na Slovensku, odkiaľ bude družica aj riadená. Okrem testovania novovyvinutých systémov samotnej družice, bude satelit sledovať atmosféru Zeme."

Jakub Kapuš, Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity: „Máme tam aj hlavný vedecký experiment, budeme sledovať frekvencie, okolo 3 až 40 kilohertzov sú veľmi dlhé vlny a práve na týchto vlnách emitujú rôzne javy vo vysokej atmosfére Zeme. A takéto experimenty vo svete ešte nikto nerobil."

Michal Katuška: „Družica má pomôcť Slovensku v členstve v Európskej vesmírnej agentúre, kde ročne prispieva viac než jeden aj štvrť miliónom eur. Satelit má vyniesť na obežnú dráhu americká komerčná raketa Falcon 9 z kozmodrómu Vandenberg v americkej Kalifornii. Podľa predbežných plánov by sa tak malo stať v máji. Na jej konštrukcii spolupracovali viaceré univerzity. Ondrej Závodský zo Žilinskej univerzity."

Ondrej Závodský, Žilinská univerzita: „Sme sa podieľali na spracovaní snímačov, navrhli sme magnetické aktuátory tohto satelitu, no a v neposlednom rade sa podieľame taktiež na určení polohy satelitu."

Michal Katuška: „Vynesenie na obežnú dráhu bude stáť 120 tisíc eur. Projekt zo svojej rezervy podporil aj predseda vlády."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MB)

Kľúčové slová:
projekty, astronómia, technológie

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy , Technické vedy

Tlač