Umelý žalúdok

07. 01. 2016

V Ústave experimentálnej medicíny majú špeciálny prístroj, ktorý funguje ako umelý žalúdok. Lekári môžu pozorovať procesy trávenia, ale aj to, čo organizmu nerobí dobre. Ich cieľom je vyvinúť novú probiotickú kultúru.

logo Televíznej stanice Markíza(03. 01. 2016; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 25/28; Dušan Tokarčík, Patrik Švajda)

Patrik Švajda, moderátor: „V Ústave experimentálnej medicíny majú špeciálny prístroj, ktorý funguje ako umelý žalúdok. Lekári môžu pozorovať procesy trávenia, ale aj to, čo organizmu nerobí dobre. Ich cieľom je vyvinúť novú probiotickú kultúru."

Dušan Tokarčík, redaktor: „Čo sa deje v našom organizme pri trávení potravy a aký vplyv na zdravie človeka má črevná mikroflóra, pomáha odhaliť tento zaujímavý prístroj."umelý žalúdok

Alojz Bomba, Ústav experimentálnej medicíny, Lekárska fakulta: „Veľmi verne simuluje podmienky tráviaceho traktu."

Dušan Tokarčík: „Skúmajú ním najmä črevnú mikroflóru. Zistili totiž, že práve probiotické kultúry v žalúdku a črevách sú zodpovedné za zdravie človeka."

Alojz Bomba: „Dokážeme preventívne znížiť riziko vzniku chronických chorôb ako je obezita, metabolický syndróm, srdcovo‑cievne choroby, nádorové choroby."

Dušan Tokarčík: „Nasadenie správnych probiotík môže výrazne zlepšiť zdravotný stav chorých. Nie je to však jednoduché. Každý človek má rôznu črevnú mikroflóru. Dá sa povedať, že je ako odtlačok prsta."

Ladislav Strojný, vedeckovýskumný pracovník, Lekárska fakulta UPJŠ: „Milióny až miliardy. Každý jeden človek je nositeľom unikátnych kmeňov."

Dušan Tokarčík: „Tím vedcov z košickej Lekárskej fakulty objavil prednedávnom nový kmeň lactobacilov. Práve umelý žalúdok im pomôže otestovať ich tak, aby sa z nich v budúcnosti stal probiotický liek. Podobný simulátor umelého žalúdka, aký majú k dispozícii košickí vedci, má iba päť krajín na svete a čo rovnako dôležité, tak tento prístroj do veľkej miery nahrádza pokusy na zvieratách."

Ladislav Strojný: „Na tomto paneli vidíte čerpadlá, ktoré zabezpečujú prečerpávanie potravy pepsínu, žlčových kyselín do jednotlivých častí."

Dušan Tokarčík: „Prístroj však nestrávi zemiakový šalát, či rezeň. Vedci na pokusy objednávajú špeciálne upravenú stravu."

Ladislav Strojný: „Strava imituje stravu, ktorú prijímajú ľudia."

Alojz Bomba: „Zdravý tráviaci trakt znamená zdravie celého organizmu."

 
Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis relácie)
Ilustračné foto:Videoarchív TV Markíza

(MI)

Kľúčové slová:
základné lekárske vedy a farmaceutické vedy

Odbory vedy a techniky:
Lekárske vedy

Tlač