Unikátny vynález z Prešova

19. 01. 2016

Vedcom z Prešovskej univerzity sa podarilo vypracovať unikátnu technológiu izolácie prírodných látok z plodov liečivých rastlín. Tímu odborníkov bol za tento výskum prvýkrát v histórii univerzity priznaný aj patent. Originálny vynález môže nájsť svoje využitie v energetike a medicíne.

logo Televíznej stanice TA 3(17. 1. 2016; Televízna stanica TA 3; Hlavné správy; 18.30; por. 11/13; Vladimír Tomek , Zuzana Straková Wenzlová, Jozef Dúbravský)

Jozef Dúbravský, moderátor: „Vedcom z Prešovskej univerzity sa podarilo vypracovať unikátnu technológiu izolácie prírodných látok z plodov liečivých rastlín. Tímu odborníkov bol za tento výskum prvýkrát v histórii univerzity priznaný aj patent. Originálny vynález môže nájsť svoje využitie v energetike a medicíne."

Vladimír Tomek, reportér TA 3: „Pracovníci Katedry ekológie na fakulte humanitných a prírodných vied v Prešove pracovali na procese vymrazovacieho sušenia prírodných látok päť rokov. Prvé extrakty získali z čiernych ríbezlí, neskôr ale skúšali aj ďalšie drobné plody rastlín."

Ivan Šalamon, vedúci výskumného tímu: „Aj hrozno sme skúšali, bazu čiernu sme skúšali, tuto máte brusnicu, tá sa testuje u nás."

Vladimír Tomek: „Najviac sa im však osvedčili čučoriedky. Tie najprv pomelú a zo získanej tekutiny potom v laboratórnych podmienkach oddelia suchú zložku. Tú nakoniec vo forme prášku izolujú v maličkých fľaštičkách."

Ivan Šalamon: „Používa sa väčšinou pol kila a trvá to približne ten jeden týždeň."

Vladimír Tomek: „Na konci tohto procesu získajú takzvané antokyány, ktoré sa dajú využiť napríklad pri liečbe rakoviny."

Ivan Šalamon: „Na to, aby zabraňovala sa tvorba nádorov, a potom následne, keď už sa tvorí nádor, tak sa spomaľujú, spomaľuje tvorbu metastáz."

Vladimír Tomek: „Proces vymrazovacieho sušenia sa používa aj v zahraničí, Prešovskej univerzite však patrí prvenstvo za vypracovanie jedinečnej technológie."

Mária Stachurová, Centrum pre komercializáciu výstupu výskumov: „Ako bola podaná prihláška, od tohto dňa bol tento patent chránený."

Vladimír Tomek: „Tím vedcov z katedry ekológie nechce, aby získané látky zostali len skúmavkách, najväčším úspechom pre nich bude, keď sa začnú využívať v praxi."

René Matlovič, dekan Fakulty humanitných a prírodných vied Prešovskej univerzity: „Aplikovaný výskum a transfer inovácií do praxe, udelenie patentu je vlastne potvrdením, že je potenciálne priemyselné využitie týchto poznatkov."

Ivan Šalamon: „Na ďalší rok by sme chceli začať riešiť s firmami farmaceutickými, že kde by sa to dalo použiť, či do želatínových tabletiek, čo do tabletiek, ako sa tam to zapracuje."

Vladimír Tomek: „Patent, ktorý sa podarilo získať tímu vedcov z Prešovskej univerzity, bol zatiaľ uznaný iba na Slovensku, neskôr by ho však chceli rozšíriť aj v rámci celej Európy."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy , Technické vedy

Tlač