Viac financií do vedy

25. 01. 2016

Slovenskú akadémiu vied čaká tento rok veľká skúška. Hodnotiť činnosť jej pracovísk budú zahraniční experti. A práve od výsledkov hodnotenia sa bude vyvíjať aj finančná podpora od štátu. Prisľúbil to minister školstva.

logo Televíznej stanice TA 3(24. 1. 2016; Televízna stanica TA 3; Hlavé správy; 18.30; por. 5/16; Ľubomíra Oravová, Katrin Lengyelová)

Katrin Lengyelová, moderátorka: „Slovenskú akadémiu vied čaká tento rok veľká skúška. Hodnotiť činnosť jej pracovísk budú zahraniční experti. A práve od výsledkov hodnotenia sa bude vyvíjať aj finančná podpora od štátu. Prisľúbil to minister školstva."

Ľubomíra Oravová, redaktorka: „Vedci pred viac ako rokom vyšli do ulíc. Štátu vyčítali, že na vedu nemyslí a pri rozpočte na ňu zabúda."

(začiatok ankety)

Matej Stanov, vedecký pracovník SAV (26. 11. 2014): „Je tu ďalší návrh štátneho rozpočtu, kde znova slovenská veda klesá."

Zamestnankyňa SAV (26. 11. 2014): „Na blbosti sa vždy peniaze nájdu a na vedu nie."

Zamestnanec SAV (26. 11. 2014): „Likvidujú našu budúcnosť, nás klaunov Slovenskej republiky."

(koniec ankety)

Ľubomíra Oravová: „Minulý rok nastal obrat. Ministri školstva a financií podpísali zmluvu, ktorá Akadémii vied garantuje 60 miliónov eur ročne na nasledujúce tri roky."

Pavol Šajgalík, predseda SAV (8. 7. 2015): „Manažment finančne motivovať tak, že tie dobré inštitúcie budú dostávať viac a oplatí sa im zamestnávať dobrých a lepších zamestnancov."

Ľubomíra Oravová: „Najnovšie však vedci môžu očakávať hodnotenie. Vedenie akadémie sa obrátilo na zahraničných expertov, ktorí budú hodnotiť ich činnosť za uplynulé štyri roky. Začať majú už tento rok."

Pavol Šajgalík: „Očakávame, že z toho hodnotenia naozaj nám vypadne top of the top Slovenskej akadémie vied, a teda očakávame aj sa celkom nádejame, že nová vláda toto pochopí tiež ako výzvu pre Slovensko a získame dodatočné zdroje."

Juraj Draxler (nominant Smeru‑SD), minister školstva: „Chceme veľký vládny audit vedy a výskumu na Slovensko tak, aby sme mali úplne jasné, kam máme do budúcnosti dávať peniaze."

Ľubomíra Oravová: „Vedcom by pomohla aj zmena zákona o verejných výskumných inštitúciách, čo súčasná vláda nestihla. Akadémia by sa zverejnila na verejnú inštitúciu a tým by sa jej rozviazali ruky pri spolupráci so súkromným sektorom."

Peter Šajgalík: „Takáto inštitúcia by mala mať možnosť vstupovať do obchodných spoločností. Súčasná legislatíva nám to neumožňuje."

Juraj Draxler: „Je to jedna z top priorít, tak predpokladám, že čo najskôr, ako sa zostaví vláda a začne sa rozbiehať legislatívny proces, otvoríme otázku tohto zákona. Ešte raz zdôrazňujem, ja nevidím nejaké zásadné prekážky pre tento zákon."

Ľubomíra Oravová: „Či a kedy sa to podarí, však bude mať v rukách až minister školstva, ktorý do úradu nastúpi po marcových voľbách."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

 

Tlač