WHO: Vírus Zika postihne milióny ľudí

29. 01. 2016

Svetová zdravotnícka organizácia zvolala krízový výbor, na ktorom posúdi, či môže byť vírus Zika globálnou hrozbou a určí ďalší postup. Najviac nakazených je v Latinskej Amerike. Prvý prípad oznámilo už aj Dánsko, Británia či Nemecko.  Vírus prenášajú komáre. Zaočkovať sa bude dať možno až o niekoľko rokov.

Televízna stanica STV 1_logo(28. 1. 2016; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19:00; por. 5/19; Matúš Dávid, Viliam Stankay, Janette Štefánková)

Viliam Stankay, moderátor: „Vírusom Zika sa tento rok môžu nakaziť tri až štyri milióny ľudí, varuje Svetová zdravotnícka organizácia. Na pondelok zvolala krízový výbor, posúdi, či vírus môže byť globálnou hrozbou, a určí ďalší postup."

Janette Štefánková, moderátorka: „Najviac nakazených je v Latinskej Amerike. Prvý prípad oznámilo už aj Dánsko, Británia či Nemecko. Podľa expertov Európe nebezpečenstvo hrozí."

Viliam Stankay: „Vírus prenášajú komáre. Zaočkovať sa bude dať možno až o niekoľko rokov."

Matúš Dávid, redaktor: „Vedci poznajú vírus Zika už takmer sedemdesiat rokov, napriek tomu ho až dosiaľ prehliadali. Nevenovali mu pozornosť, pretože sa nezdal nebezpečný. To, ako rýchlo sa teraz šíri naprieč Amerikou, však expertov prekvapilo."

Boris Klempa, virológ, Biomedicínske centrum SAV: „Ale zase na druhej strane nie je to niečo úplne nové a úplne šokujúce. Prenos pôvodne afrických vírusov prenášaných komármi alebo inými článkonožcami sa už udial viackrát aj v blízkej, aj v dávnej minulosti."

Matúš Dávid: „Americká lekárska asociácia podľa BBC vyzvala svetovú zdravotnícku organizáciu, aby sa poučila z nedávnej epidémie eboly a šírenie vírusu Zika v žiadnom prípade nepodceňovala. Až kým sa vírus náhle nerozšíril po Latinskej Amerike, na špeciálnu pozornosť podľa Svetovej zdravotníckej organizácie nebol dôvod. Ochorenie bolo zriedkavé a nezabíjalo, na rozdiel od vírusov dengue a žltej zimnice. Preto zatiaľ farmaceuti nevyvinuli vakcínu proti vírusu Zika."

Darina Sedláková, riaditeľka Kancelárie WHO na Slovensku:  „My nie sme organizácia, ktorá zo dňa na deň vyhlási nejaké definitívne stanovisko. My sme odborná inštitúcia, ktorá musí mať potvrdené, vedecky podložené potrebné výsledky a poznania, aby sme mohli nejaké definitívne závery vysloviť."

Matúš Dávid: „Lekári nielen v Brazílii spájajú nákazu s takzvanou mikrocefáliou, teda málo vyvinutým mozgom u novorodencov. V Brazílii či Kolumbii sa už narodili tisícky takto postihnutých detí. Vedci však súvislosť zatiaľ nepotvrdili. Svetová zdravotnícka organizácia na budúci týždeň rozhodne, či vírus Zika predstavuje globálnu hrozbu. Virológ Klempa tvrdí, že nie je dôvod na paniku."

Boris Klempa: „No pri tej ebole je ten jeden zásadný rozdiel, a to je to šírenie z človeka na človeka priamym kontaktom. To je to, čo vlastne celý svet vystrašilo. To riziko, že by sa Zika naozaj natrvalo usadila na Slovensku, je vlastne absolútne mizivé, pretože tu nemáme tie komáre, ktoré prenášajú tento vírus."

Matúš Dávid: „Na dosiaľ neznáme ochorenie reagujú citlivo najmä tehotné ženy v Latinskej Amerike. Obavy znásobuje fakt, že vývoj očkovacej látky potrvá aj niekoľko rokov a bude eticky veľmi náročný. Krajiny, ako Brazília, Ekvádor či Kolumbia, odporučili ženám, aby s tehotenstvom radšej počkali. Európske štáty zase vyzývajú občanov, aby za exotikou necestovali."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MB)

Kľúčové slová:
Slovenská akadémia vied, virológia

Tlač