DNA test, ktorý vymysleli Slováci, zavádzajú do praxe zahraničné laboratóriá

28. 10. 2016

Úspech slovenskej vedy a výskumu sa postupne udomácňuje aj v zahraničí. DNA test, ktorý vymysleli Slováci, dnes vyšetrujú aj v krajinách ako je India, Rusko, Chorvátsko, Maďarsko či Česká republika. Pritom je test na trhu len pomerne krátky čas – jeden rok. Je to veľký úspech slovenských vedcov o to viac, že podobný test vie reálne vyšetriť len do 10 laboratórií na svete.

chromozónySlovensko je vďaka úspechu mladých molekulárnych biológov vo svete známejšie ako kedysi. Unikátny neinvazívny test, ktorý dokáže stanoviť riziko troch častých chromozómových porúch plodu z krvi matky, napríklad Downov syndróm, zaujal aj svetové laboratóriá. Dnes je slovenský TRISOMY test dostupný v Rusku, Indii, Chorvátsku, Maďarsku aj v Českej republike.

V praxi je využívaný ešte len rok a už prekročil slovenské územné hranice. TRISOMY test postupne zaviedli do praxe ruskí, indickí, chorvátski, maďarskí či českí poskytovatelia laboratórnej diagnostiky. „Podobný vývoj sme predpokladali, no nečakali sme, že sa udeje takto rýchlo. Kontaktujú nás svetové laboratóriá, ktoré chcú ponúkať TRISOMY test vo svojej krajine. S mnohými sme spoluprácu už dohodli, s ďalšími ju ešte nastavujeme,“ hovorí Jozef Gavlas, riaditeľ laboratórnej divízie MEDIREX GROUP.

V maďarskom laboratóriu Istenhegyi Géndiagnosztikai, zameranom na génovú diagnostiku, majú s neinvazívnym prenatálnym testovaním viacročné skúsenosti. „TRISOMY test má najvýhodnejšiu cenu na našom trhu, aj preto je tento test podľa nášho názoru najlepšou voľbou. Okrem toho si laboratórna príprava vzorky vyžaduje špeciálnu procedúru, ktorá zaisťuje ešte vyššie množstvo fetálnej DNA, než je to, ktoré je dostupné v prvotnej fáze,“ vysvetľuje biologička Marianna Pecsérke.

Sme veľmi spokojní nielen s vysokou mierou presnosti a rýchlosťou testu, ale aj so zákazníckou podporou. Maximálna vedeckosť a kvalitný manažment laboratórií sú presne tým, čo očakávame od kvalitnej európskej inštitúcie pôsobiacej v oblasti zdravotníctva,“ hovorí o spolupráci Armen Shahverdyan, managing partner v moskovskom Razvitye-Plus LLC DNK Centre. Zariadenie pracuje s najmodernejšími technológiami a vďaka nim pacientom sprostredkuje aj najnovšie vyšetrenia vrátane neinvazívneho prenatálneho testovania. Služby zamerané na genetické testovanie poskytujú v celej krajine, aj v najodľahlejších regiónoch Ruska.

TRISOMY test je výsledkom slovenskej vedy a výskumu, za jeho vznikom stoja mladí molekulárni biológovia TomášTomáš Szemes a Gabriel Minárik Szemes a Gabriel Minárik. DNA test dokáže spoľahlivo identifikovať Downov syndróm a ďalšie dve trizómie plodu len z krvi matky, a to už od 11. týždňa. V prípade záujmu budúcich rodičov určí aj jeho pohlavie. Na vyšetrenie postačuje 10 ml krvi, ktorú v ambulancii odoberie zdravotná sestra. Vzorka putuje do laboratória, ktoré zabezpečí jej analýzu a vyhodnotenie výsledkov. Tie následne tehotnej žene interpretuje ošetrujúci gynekológ alebo genetik, ktorý vyšetrenie indikoval.

Viac o TRISOMY teste nájdete v Tlačovej správe.

Informácie nám poskytla Veronika Habovčíková
hovorkyňa MEDIREX GROUP

Uverejnila: MI

Kľúčové slová:
biotechnológie v zdravotníctve, výskum

Odbory vedy a techniky:
Lekárske vedy

Tlač