Hľadanie stratených miest

04. 10. 2016

Ani v obliehaných a nebezpečných častiach Iraku sa historickému bádaniu nevyhýbajú. Archeológovia sa aj tam každý deň snažia objavovať stratené mestá a historické pamiatky. Využívajú pritom tie najmodernejšie technológie.

 logo Televíznej stanice Markíza(02. 10. 2016; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 25/29; Ivana Miklánková , Mária Chreneková Pietrová)

Mária Chreneková Pietrová, moderátorka: „Ani v obliehaných a nebezpečných častiach Iraku sa historickému bádaniu nevyhýbajú. Archeológovia sa aj tam každý deň snažia objavovať stratené mestá a historické pamiatky. Využívajú pritom tie najmodernejšie technológie."

Ivana Miklánková, redaktorka: „V týchto horúcich a suchých púšťach na severe Iraku využívajú archeológovia každú príležitosť, aby objavili ďalšiu skladačku do historickej mozaiky. Tím harvardského archeológa je na stope ďalšiemu stratenému mestu."

Jason Ur, archeológ z Harvardovej univerzity: „Zhromažďujeme obrovské množstvo fotografií. Tie staršie máme ešte zo špionážnych satelitov a tie novšie aj z komerčných stránok, ako je napríklad Google Earth. Vytvárame si však aj svoju vlastnú galériu."

Ivana Miklánková: „Túto 3D prezentáciu starobylej stratenej osady mohli vytvoriť vďaka špionážnym satelitným fotografiám z roku 1960. Okrem záberov využívajú na bádanie po irackých púšťach aj bezpilotné lietadlá. Vďaka nim sa môžu dostať aj do nebezpečných zákutí, ktoré majú pod kontrolou džihádisti z Islamského štátu. Z niektorých oblastí sa práve kvôli nim museli stiahnuť."

Khalil Ali al‑Barzinji, iracký archeológ: „Je pravda, že len neďaleko sú nebezpečné oblasti, ktoré obklopujú džihádisti z Islamského štátu. My sa ale nezastavíme, lebo toto je veda. Archeológia je veľmi dôležitá nielen pre domácich ale aj pre ľudstvo ako také."

Ivana Miklánková: „Pred piatimi rokmi sa im takýmto spôsobom podarilo objaviť štyritisíc rokov staré mesto Kavra. Historici si pritom mysleli, že ruiny mesta sú dávno stratené."

Jason Ur: „Archeológia nie je len pre akademikov ako som ja. Je dôležitá pre každého, pretože formuje istú časť našej identity. Tá je založená na histórii a historických artefaktoch a práve tie sa snažia islamisti zničiť."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

Kľúčové slová:
historické vedy a archeológia

Odbory vedy a techniky:
Humanitné vedy

Tlač