Prezident Kiska na návšteve Švajčiarska

24. 10. 2016

V dňoch 20. a 21. októbra prezident Andrej Kiska oficiálne navštívil Švajčiarsko. Diskutoval so spolkovým prezidentom Johannom N. Schneiderom-Ammannom a navštívil tiež Švajčiarsky federálny technologický inštitút (ETH), ktorý patrí medzi najlepšie svetové univerzity. 

logo Rozhlasová stanica Slovensko(21. 10. 2016; Rozhlasová stanica Slovensko; Rádiožurnál Slovenského rozhlasu; 18:00; por. 6/14; Marek Marušiak, Jaroslav Barborák)

Jaroslav Barborák, moderátor: „Slovensko má podľa prezidenta Andreja Kisku od Švajčiarska ešte veľmi ďaleko. Hlava štátu sa stretla so svojím švajčiarskym kolegom. Podľa ich vzoru by sme sa mali podľa nášho prezidenta zamerať na inovácie a zamestnanosť."

Marek Marušiak, redaktor: „Prezident Andrej Kiska navštívil švajčiarsky federálny technologický inštitút, teda univerzitu, ktorá patrí medzi top 10 škôl s technickým zameraním na svete. Medzi absolventmi je napríklad aj dvadsaťjeden držiteľov Nobelovej ceny. Medzi najznámejšími je pravdepodobne Albert Einstein. Študuje na nej aj približne päťdesiat Slovákov. My sme sa rozprávali s profesorom Jurajom Hromkovičom, ktorý je na tejto prestížnej univerzite vedúcim Katedry informatiky a podľa neho sú tie nároky na študentov neporovnateľne vyššie ako napríklad u nás. Inak čo sa týka uplatnenia študentov tejto univerzity, tak až deväťdesiatšesť percent absolventov si nájde prácu do jedného roka po ukončení štúdia. Andrej Kiska sa v Berne stretol aj so švajčiarskym prezidentom, Johannom Schneider‑Ammannom. Diskutovali spolu napríklad aj o rozdieloch vo vysokoškolskom vzdelávaní v týchto dvoch krajinách. Podľa Andreja Kisku je škoda, že zo slovenských stredných škôl odchádzajú talentovaní mladí ľudia do zahraničia. A aj preto sa slovenské univerzity nedokážu umiestniť v rebríčku škôl medzi tými najlepšími. Súčasťou delegácie sú aj rektori troch slovenských technických univerzít či predseda Slovenskej akadémie vied Pavol Šajgalík, ktorí sa prišli inšpirovať švajčiarskym vzdelávacím systémom a aj tunajšími inováciami."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r.  o.

(MI)

Kľúčové slová:
vysoké školy, vzdelávanie

Odbory vedy a techniky:
Iné

Tlač