Rastúci svetový dlh

12. 10. 2016

Ekonómovia sa s obavami pozerajú na rastúci svetový dlh. Podľa Medzinárodného menového fondu súčasný dlh je už taký vysoký, že spomaľuje ekonomiku. Najväčší dlh majú Spojené štáty americké, Japonsko a Grécko. V posledných rokoch dlh najrýchlejšie narástol Číne a Brazílii. Zhruba dve tretiny svetového dlhu pripadajú súkromnému sektoru.

Televízna stanica TA 3_logo(10. 10. 2016; Televízna stanica TA 3; Ekonomika; 12.30; por. 6/7; Andrej Horváth, Daniel Horňák)

Daniel Horňák, moderátor: „Svetový dlh dosiahol nový rekord.

Andrej Horváth, redaktor: „Ekonómovia sa s obavami pozerajú na rastúci svetový dlh a označujú ho za časovanú bombu. Kým pred pätnástimi rokmi bol na úrovni 200 percent HDP, dnes už dosahuje 225 percent. Medzinárodný menový fond upozorňuje, že ľudia dlho žili nad svoje pomery a systém prestáva byť udržateľný."

Milan Šikula, Ekonomický ústav SAV: „Tento vývoj samozrejme nemôže viesť k tomu, aby sa ten extrémne narastajúci trend dlhu nejakým spôsobom zmenšoval, lebo on vlastne ešte ďalej tlmí hospodársky rast."

Andrej Horváth: „Menový fond vidí problém najmä v tom, že súčasný ekonomický rast je ťahaný práve zvyšovaním dlhu. Dnes je už ale tak vysoký, že ekonomiku spomaľuje. Odborníci pochybujú, že závratná suma 135 biliónov eur bude niekedy splatená. Dlh zrejme zníži vysoká inflácia, alebo zásah centrálnych bánk."

Juraj Valachy, analytik Tatra Banky: „Ďalšia možnosť, keď európske centrálne banky do slova a do písmena natlačia tie peniaze, kúpia za ne dlhopisy, a tie roztrhajú a povedia vláde, že nemusíte mi už nič platiť. Ale je to zatiaľ zakázané zákonom, ale v princípe v časoch veľkých problémov je možné všetko."

Andrej Horváth: „Najväčší dlh majú Spojené štáty americké, Japonsko a Grécko. Najrýchlejšie za posledné roky narástol Číne a Brazílii. Zhruba dve tretiny svetového dlhu pripadajú súkromnému sektoru."

Milan Šikula: „Sú dneska veľkí svetoví boháči, ktoré už zastávajú napríklad takú filozofiu, že je ochotný zriecť sa štyroch pätín svojho bohatstva, ak mu tie zmeny zachovajú tú jednu pätinu."

Andrej Horváth: „Správa o vysokom dlhu prichádza práve v čase, keď šéfka Menového fondu Christine Lagardeová vyzýva vlády štátov, aby viac míňali, a podporili tak rast globálneho hospodárstva. Andrej Horváth, TA 3."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MB)

Kľúčové slová:
ekonomické vedy a obchod , Slovenská akadémia vied, ekonomika

Odbory vedy a techniky:
Spoločenské vedy

Tlač