Rosetta skončila

04. 10. 2016

Sonda Rosetta Európskej vesmírnej agentúry (ESA) v piatok krátko po poludní SELČ ukončila viac ako 12 rokov trvajúcu misiu vo vesmíre. Naši vedci majú na tom tiež svoje zásluhy.

logo Televíznej stanice JOJ(30. 09. 2016; Televízna stanica JOJ; Noviny TV JOJ; 19:30; por. 12/21; Jozef Kačmáry, Adriana Kmotríková)

Adriana Kmotríková, moderátorka: „Vedeli ste o tom, že bez našich vedcov by mnohé vesmírne projekty asi neexistovali? Takýto mimoriadny tím kozmickej fyziky pracuje v Košiciach. Dvanásť rokov sledoval svoje dielo mimo obežnej dráhy Zeme. Volalo sa Rosetta a vo vnútri bolo nainštalované zariadenie práve z košickej dielne. O Rosette hovorím v minulom čase, pretože dnes ju z riadiaceho strediska Európskej vesmírnej agentúry úmyselne naviedli do kolízie s kométou, ktorú skúmali."

Jozef Kačmáry, redaktor: „Už len niekoľko minút a v ďalekom vesmíre nastane kolízia. Toto je úplný koniec úspešného projektu a dvanásťročného letu kozmickej sondy Rosetta. Misia skončená. Toto bol posledný signál sondy po riadiacom páde na kométu."

Ján Baláž, SAV Ústav kozmickej fyziky: „Ona by nakoniec zamrzla tak či tak. No boli také scenáre, že sa mohla hybernovať, ale predpokladalo sa, že by sa už nezobudila, tak bolo prijaté riešenie takto pristáť nárazom."

Jozef Kačmáry: „Košickí vedci totiž pre tento projekt vyrobili veľmi dôležité komunikačné jednotky, vďaka ktorým získané informácie o kométe okamžite putovali na Zem."

Ján Baláž: „Fungoval perfektne aj hlavný, aj záložný model. Bohužiaľ, už sa nemal s kým spájať, odkedy Philae sa odmlčal na povrchu planéty."

Jozef Kačmáry: „Philae bol pristávací modul, ktorý mal pracovať priamo na kométe. Žiaľ, dosadol do tmavej časti kométy a nedokázal nabíjať svoje batérie. Fungoval len dva dni."

Ján Baláž: „Zistilo sa, že vlastne je to tvrdé ľadové teleso na povrchu asi dvadsať centimetrov pomerne jemného prachu, aj preto sa vlastne on neukotvil do tohto prachu."

Jozef Kačmáry: „Košickí vedci prirovnávali dvanásťročnú misii Rosetty k živému tvoru."

Maksim Rezenov, SAV Ústav kozmickej fyziky: „Taká analógia s ľudským EKG, že keď vidíte ten pík, ktorý tam je a zrazu nie je, určite to je také smutné."

Jozef Kačmáry: „Pozeráte sa na poslednú fotografiu misie. Až do poslednej chvíle do nárazu Rosetta plnila svoju misiu."

Ján Baláž: „Sa nameralo množstvo údajov, ale v okamihu pádu sa de facto stratilo spojenie, takže tie vedecké dáta boli v značnej miere prenesené na Zem."

Jozef Kačmáry: „V košickom stredisku kozmickej fyziky nemôžu za Rosettou smútiť dlho. Pracujú totiž na ďalších vedeckých zariadeniach, ktoré poputujú do vesmíru."

Ján Baláž: „Sme odovzdali práce pre misie BepiColombo. Je to misia Európskej kozmickej agentúry a Japonskej kozmickej agentúry na planétu Merkúr."

Jozef Kačmáry: „Košičania sú veľmi úspešní. Na kozmických projektoch pracujú už tridsať rokov a vo vesmíre mali už dvadsať zariadení."

Ján Baláž: „To je simulátor kozmického prostredia a v ňom vlastne simulujeme to vysoké kozmické vákuum."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

Kľúčové slová:
fyzikálne vedy, astronómia

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy

Tlač