Rotavírus plní čakárne

13. 10. 2016

Rotavírus je typický ľudský vírus, ktorý neustále cirkuluje v ľudskej populácii. Tieto vírusy majú najčastejšie novorodenci a deti, a to najmä na jeseň a v zime, pretože v chladnejšom prostredí dlhšie prežijú. Sú vysoko nákazlivé a šíria sa v kolektívoch. K vírusu sa vyjadril aj vedec Boris Klempa z Biomedicínskeho centra  SAV.

Televízna stanica Markíza_logo(12. 10. 2016; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 24/30; Marián Ujházy, Lucia Hlavačková, Jaroslav Zápala, Mária Chreneková Pietrová)

Jaroslav Zápala, moderátor: „Bolesti brucha, zvracanie, hnačky či teplota to sú ťažkosti, s ktorými sa v týchto dňoch zapĺňajú čakárne lekárov."

Mária Chreneková Pietrová, moderátorka: „Môžu za to rotavírusy, ktorým sa v tomto období mimoriadne darí."

Lucia Hlavačková: „Toto je realita dnešných dní, pacienti prichádzajú k lekárom s rovnakými príznakmi."

(...)

Lucia Hlavačková: „Za všetko môžu rotavírusy, ktoré sú medzi nami už od nepamäti."

Boris Klempa, Biomedicínske centrum SAV: „Predovšetkým je to teda typicky ľudský vírus, ktorý neustále cirkuluje v ľudskej populácii. Má takú vlastne viac menej pravidelnú štruktúru guľovitú, bielkovinového typu a vďaka tomu je pomerne veľmi stabilný."

Lucia Hlavačková: „Najčastejšieho ho majú novorodenci a deti, a to najmä na jeseň a v zime, pretože v chladnejšom prostredí vírus prežije dlhšie."

Diana Ganajová, všeobecný lekár: „Tieto vírusy sú vysoko nákazlivé a šíria sa práve v kolektívoch."

Lucia Hlavačková: „Rizikové sú klávesnice od počítačov, kľučky na dverách, neumyté ovocie či kontakt s nakazenou osobou."

Diana Ganajová: „Tomuto vírusu sa tak povediac ani zabrániť nedá. Neraz sa však stáva, že postihne celé rodiny a jednoducho ochorejú všetci."

Lucia Hlavačková: „Aj keď je už v infikovanom prostredí riziko ochorenia vysoké, sčasti sa mu predsa len môžeme vyhnúť."

Marcel Dolobáč, pediater: „Ruky si umývať nielen po wécku, ale takisto pri konzumácii. Ovocie je zdravé, ale musí byť umyté. Takisto ruky, ktoré ho držia musia byť umyté. Prenáša sa aj kvapôčkovou infekciou."

Lucia Hlavačková: „Ak sa nakazíme, mali by sme vyhľadať lekára a najmä dodržiavať pitný režim."

Boris Klempa: „Môže za určitých okolností dôjsť k úmrtiu, avšak nie je to samotný vírus, ktorý by toho človeka zabil, je to skôr práve tá masívna dehydratácia."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MB)

Kľúčové slová:
klinické lekárske vedy, Slovenská akadémia vied, virológia, veda, výskum

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy , Lekárske vedy

Tlač