Úspech slovenských výskumníkov v Guatemale

12. 10. 2016

Európska noc výskumníkov nie je len o technologických novinkách, čo ukázala aj prednáška mayológov v bratislavskom V-Klube.

EurActiv.sk_logo(www.euractiv.sk, 10. 10. 2016, autor: Jakub Šimkovič)

Štúdium pyramíd v guatemalskom pralese je už od roku 2009 spojené s tímom okolo profesora Milana Kováča, zakladateľa Katedry porovnávacej religionistiky, FiF UK. Spoločne s kolegom Tiborom Liskovským predstavili širokej verejnosti na Európskej noci výskumníkov 2016 objavy z mesta Uaxactun.

Najväčší objav sa slovenským výskumníkom podaril minulý rok. Našli desiatky predmetov, medzi ktorými vyniká to, čo pôvodne považovali za jadeitové kráľovské žezlo s dvadsiatkou mayských hieroglyfov. Ukázalo sa, že ide o rituálny prepichovač, ktorým sa panovník sám zranil počas vlastnej intronizácie. Unikátny predmet v súčasnosti láka verejnosť na výstavu v hlavnom meste krajiny, Guatemale.

Starobylé mesto Uaxactun objavil v roku 1916 americký archeológ Sylvanus Morley. Archeológovia tu dodnes objavujú zachované stavby, pretože Mayovia novú budovu zvyčajne postavali nad starou, ktorú len vyplnili materiálom. Najlepšie zachované sú preto tie najstaršie.

Archeológia v Guatemale je odlišná od tej na Slovensku. Výskumníci sa musia prekopať jednotlivými vrstvami architektúry. Oblasť bola permanentne zastavaná napriek tomu, že dnes ju pokryli lesy. Vedcov vedie snaha pochopiť chronológiu v mestách, ktoré ľudia opustili pred viac ako tisíc rokmi.

„Nikdy nezabudneme vziať doktorandov a študentov, aby napredovali vo vzdelávaní,“ uviedol Kováč.

Dovolenka vyzerá inak

Slováci skúmajú plochu 2000 km² v hustej džungli. Výbava expedície sa ale každoročne zlepšuje. „Na začiatku sme sa spoliehali na informácie od informátorov a náhodné prieskumy, v poslednej dobe si už vieme poradiť s dátami zo satelitných snímok,“ priblížil Lieskovský. Je to jeden z technologicky najlepšie vybavených projektov v Guatemale, napriek tomu je práca veľmi vyčerpávajúca.

Vo Uaxactune pôsobia spoločne archeológovia a geodeti. 20 profesionálov, z ktorých väčšina pochádza z Filozofickej fakulty Univerzity Komenského, býva niekoľko mesiacov v stanoch. Vyrovnávajú sa s nebezpečenstvom v rôznych podobách.

„Hady sú nebezpečnejšie než ktorékoľvek iné živé tvory v tejto oblasti,“ povedal Kováč. V prípade uhryznutia nastáva smrť do 15 minút a preto sú členovia expedície vybavení protijedom.

Dôležité objavy sa nachádzajú v jaskyniach, do ktorých sa nedá vstúpiť bez špeciálneho odevu. Na truse netopierov v jaskyniach žijú huby. Ich výtrusy po vdýchnutí začnú rásť v ľudských pľúcach a v množstve prípadov to znamená smrť.

„Výskumy stoja za to,“ ubezpečuje profesor Kováč. Rozhovor s ním si budete môcť už čoskoro prečítať na stránke EurActiv.sk

Zdroj: EurActiv.sk

So súhlasom EurActiv.sk uverejnila: MB

Kľúčové slová:
vysoké školy, výskum

Odbory vedy a techniky:
Humanitné vedy

Tlač