Aj na Slovensku žil jaguár

01. 11. 2016

logo TV JOJ

Svet, ako ho poznáme, sa môže v najbližších rokoch úplne zmeniť. Svetový fond na ochranu prírody a zoologická spoločnosť v Londýne, zverejnili doteraz najpodrobnejšiu správu o stave voľne žijúcich zvierat.

(28. 10. 2016; Televízna stanica JOJ; Noviny o 16:00; 16:00; por. 10/17; Ján Mečiar, Dana Strculová, Ján Mečiar, Dana Strculová)

Ján Mečiar, moderátor: „Čaká nás veľká ekologická katastrofa. Tvrdí to Svetový fond na ochranu prírody a zoologická spoločnosť v Londýne, ktoré zverejnili doteraz najpodrobnejšiu správu o stave voľne žijúcich zvierat."

Dana Strculová, moderátorka: „Od roku 1970 ich populácia klesla až o päťdesiatosem percent. Niektorí odborníci hovoria o najmasívnejšom úhyne voľne žijúcich zvierat od čias dinosaurov."

RNDr. Dušan Žitňan, riaditeľ Zoologického ústavu SAV: „Ešte pred pár desiatkami rokov zvieratá, ktoré žili vo voľnej prírode, teraz žijú len v rezerváciách alebo zoologických záhradách. Developeri sa snažia ťažiť drevo vo veľkom, ťažba minerálov, ťažba ropy, vybudovanie ciest, vybudovanie obrovských miest a rôznych zábavných parkov. Samozrejme znečisťovanie prostredia, chemizácia a poľnohospodárstvo, ktoré naozaj neberie ohľad na čokoľvek."

Dana Strculová: „Tristo druhov cicavcov je na pokraji vyhynutia a o ďalšie desiatky sme už dávno prišli. Odborníci, ktorí vypracovali túto správu, sa obávajú, že do roku 2020 sa nám podarí vyhubiť až šesťdesiatsedem percent voľne žijúcich zvierat, a to už planéta veru nemusí zvládnuť. Svet, ako ho poznáme, sa môže v najbližších rokoch úplne zmeniť."

Ján Mečiar: „No nie je to len problém ťažiteľov, staviteľov a poľnohospodárov, ktorí zmenili pralesy na nekonečné plantáže paliem, napríklad pre získavanie oleja alebo stovky kilometrov polí s cukrovou trstinou."

Dana Strculová: „Mnohé zvieratá sú zabíjané kvôli kozmetickému priemyslu alebo pre potreby populárnej čínskej medicíny."

RNDr. Dušan Žitňan: „V celej Ázii bolo veľa nosorožcov, ktoré už teraz úplne vytĺkli, vo Vietname posledného nosorožca zabili myslím pre nejakými pätnástimi rokmi, no a teraz sa obrátili na Afriku, kde tých nosorožcov je ešte relatívne dosť a využívajú tie nosorožce na to, že ich rohy drvia na prášok a sypú si to do polievky s tým, že to používajú ako afrodiziakum, čo je úplne nezmysel, lebo ten roh má zloženie ako naše nechtym – keratín."

Dana Strculová: „Riaditeľ Zoologického ústavu Slovenskej akadémie vied nám dnes ukázal niekoľko koláží života na Zemi predtým, ako mu začali vládnuť ľudia."

Ján Mečiar: „Neverili by ste aké rôzne zvieratá žili napríklad na našom území."

RNDr. Dušan Žitňan: Tiež u nás žili levy, levy boli najviac rozšírené, od Afriky cez Európu, Áziu, až v severnej Amerike, tam sa dostali, mamuty, tuto srstnané nosorožce, šabľozubé mačky, strašne veľa iných zvierat, to v podstate všetko vyhynulo. V Európe sa vyvinuli aj jaguáre a pumy."

Dana Strculová: „Prvý jaguár sa dokonca objavil práve v oblasti južného Slovenska, teda dnešného južného Slovenska, no a údajne existujú aj dôkazy o tom, že po našej pôde kráčal predchodca dnešných šimpanzov, aj ľudí."

Ján Mečiar: „Poľovníctvo, urbanizácia, priemysel, následné klimatické zmeny však život na našej planéte poriadne premiešali. Mnohé zvieratá už dnes žijú iba v Afrike, aj tých je podstatne menej ako v minulosti."

Dana Strculová: „Ak sa ľudstvo nespamätá, niektorí zoológovia tvrdia, že prežijú iba domáce zvieratá."

RNDr. Dušan Žitňan: „Je to podľa mňa absolútne nezodpovedné, zvieratá, ktoré sa vyvíjajú milióny rokov, aby sme my ich v priebehu zopár desiatok rokov úplne vyhladili, to je akože nemysliteľné."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

 

Kľúčové slová:
biologické vedy

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy

Tlač