Fablab funguje dva roky

07. 11. 2016

Špeciálne laboratórium Fablab funguje v Bratislave už dva roky. Patrí budúcim expertom v robotike, dizajne a v rôznych iných oblastiach.

logo Televíznej stanice TA 3(04. 11. 2016; Televízna stanica TA 3; Dobré správy; 18.00; por. 6/10; Lucia Lukušová, Pavol Kirinovič)

Pavol Kirinovič, moderátor: „Šikovní mladí ľudia a študenti, práve oni majú možnosť premieňať svoje nápady a sny na skutočnosť. Za všetkých stojí špeciálne laboratórium Fablab, ktoré v Bratislave funguje už dva roky, a je to naozaj také hniezdo budúcich expertov v robotike, dizajne a v rôznych iných oblastiach. A my máme dôkaz, pretože sme sa tam boli pozrieť s našou kamerou."

Lucia Lukušová, redaktorka: „Do týchto dielní prichádzajú kreatívni mladí ľudia, ktorí svoje myšlienky väčšinou menia na originálne hračky, ako napríklad 17‑ročný gymnazista Martin. S kamarátmi zostrojili robotov, ktorí hrajú futbal. S týmto nápadom vyhrali aj medzinárodnú súťaž."

Martin Melicherčík, študent: „Jednak sme museli navrhnúť nejaké plošné spoje, čiže nejaké, jednak vymyslieť schémy a toho robota, ako a čo bude fungovať."

Lucia Lukušová: „Richard zase skonštruoval šesťnohého robotického pavúka. Zatiaľ slúži len na ukážku pre deti, aby vedeli, čo všetko sa dá s pomocou digitálnych technológií vytvoriť. Má s ním ale aj ďalšie plány."

Richard Köplinger, študent: „Máme pripravené ultrazvukové senzory, ktoré budú vedieť rozpoznávať prekážku, takže robot sa bude môcť autonómne pohybovať po nerovnom povrchu."

Lucia Lukušová: „Trojrozmerné priestorové objekty vznikajú za pomoci 3D tlačiarne, laserovej vyrezávačky či iných technologických a inovatívnych postupov. Prvé kreatívne laboratórium vzniklo na podnet francúzskej ambasády v Bratislave. Cieľom je podporiť európsky výskum."

Christophe Leonzi, veľvyslanec Francúzska na Slovensku: „Chceli sme priblížiť svet výskumu a vývoja k svetu podnikania, a taktiež využiť potenciál a kreativitu Slovákov, aby mohli nové nápady premeniť na skutočnosť."

Ján Turňa, generálny riaditeľ CVTI: „Sme teraz v budove vedeckého parku, kde občas sa niečo pokazí, treba nejaký náhradný diel, a to všetko sa dá vyrobiť tu, a to naozaj aj využívame."

Lucia Lukušová: !V priebehu dvoch rokov vzniklo v prvom slovenskom Fablab laboratóriu približne 700 projektov. Lucia Lukušová, TA 3."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

Kľúčové slová:
popularizácia vedy a techniky, inovácie

Odbory vedy a techniky:
Technické vedy

Tlač