Hľadač pokladov na Dobrej vode

25. 11. 2016

Hrad Dobrá voda v Malých Karpatoch sa stal terčom hľadačov pokladov. V archeologickej lokalite neznámy muž pátral po cennostiach detektorom kovov a následne aj vykopal viacero jám. Oblasť je navyše aj prírodnou rezerváciou. Archeológovia s podobnými prípadmi bojujú neustále.

 logo Televíznej stanice STV 1(24. 11. 2016; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19:00; por. 12/28; Jana Obrancová, Ľubomír Bajaník)

Ľubomír Bajaník, moderátor: „Hrad Dobrá voda v Malých Karpatoch sa stal terčom hľadačov pokladov. V archeologickej lokalite neznámy muž pátral po cennostiach detektorom kovov a následne aj vykopal viacero jám. Oblasť je navyše aj prírodnou rezerváciou. Archeológovia s podobnými prípadmi bojujú neustále."

Jana Obrancová, redaktorka: „Stredoveký hrad Dobrá voda vznikol v trinástom storočí, dnes z neho v Malých Karpatoch zostala už len zrúcanina. Archeológovia a pamiatkari hrad aj jeho okolie skúmali viackrát, teraz tieto lokality narušil neznámy muž. Jamy vykopal na miestach, kde mali v roku 1316 vojaci Matúša Čáka Trenčianskeho pri obliehaní hradu svoj tábor."

Peter Grznár, Krajský pamiatkový úrad v Trnave: „Predpokladáme, že došlo k odcudzeniu viacerých cenných archeologických nálezov. Pozostatky po zbraniach vtedajšej doby, čiže hovoríme o nálezoch, ktoré sú staré bezmála osemsto rokov. A tak isto tam mohli byť mince, možno nejaké šperky."

Jana Obrancová: „Terčom toho istého vykrádača sa stal aj tento opustený židovský cintorín v podhradí. Hoci cennosti hľadal priamo v hrobových miestach, podľa odborníkov zrejme nenašiel nič. Svojím konaním ale narušil pietne miesto."

Martina Kredatusová, hovorkyňa KR PZ Trnava: „Polícia vedie vyšetrovanie pre zločin poškodzovania a znehodnotenia archeologického dedičstva a prečin hanobenia miesta posledného odpočinku."

Jana Obrancová: „S narúšaním archeologických lokalít aj na Slovensku odborníci bojujú neustále. Známy je prípad muža spred asi dvoch rokov, u ktorého polícia našla vyše tisícku mincí, desiatky šperkov a vyše stovku rôznych nálezov, niektoré aj z deviateho storočia. Všetky pochádzali z lokalít neďaleko Trnavy. Podľa odborníkov sú však odhalené prípady len špičkou ľadovca."

Peter Bednár, Archeologický ústav SAV: „Tie nálezy majú vysokú spoločenskú hodnotu vtedy, keď ležia v zemi a keď sú odborne vyzdvihnuté, pretože oni ležia v istých situáciách a dokážu strašne veľa povedať. Na jednej strane niekto príde k materiálnej hodnote toho nálezu, ale celá spoločnosť vlastne stráca tú informatívnu hodnotu."

Jana Obrancová: „Za poškodzovanie a znehodnocovanie archeologického dedičstva hrozí páchateľovi päť až desať rokov väzenia."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

Kľúčové slová:
historické vedy a archeológia

Tlač