Mladí vedci si prilepšia

14. 11. 2016

Mladí vedci si prilepšia. Prisľúbil to minister školstva po tom, ako rezort vyčlenil desať miliónov eur na podporu výskumu a vývoja. Zlepšiť chce nielen pracovné, ale aj životné podmienky mladých výskumníkov.

logo Televíznej stanice TA 3(13. 11. 2016; Televízna stanica TA 3; Hlavné správy; 18.30; por. 8/15; Lucia Lukušová,Daniela Piršelová)

Daniela Piršelová, moderátorka: „Mladí vedci si prilepšia. Prisľúbil to minister školstva po tom, ako rezort vyčlenil desať miliónov eur na podporu výskumu a vývoja. Zlepšiť chce nielen pracovné, ale aj životné podmienky mladých výskumníkov. Univerzity ale zápasia aj s ďalším problémom  – v nových laboratóriách nemá kto pracovať."

Emília Petríková, študentka medicíny v Prahe (19. 7. 2016): „Na univerzite, ktorá má momentálne najväčší rast na svete, to je King Saud University (?) v Saudskej Arábii, tak výskumníci majú zdarma k dispozícii povedzme telocvičňu, majú apartmán zdarma."

Lucia Lukušová, redaktorka: „Aj takto žijú mladí vedci na zahraničných univerzitách. Problémami slovenských výskumníkov sa rezort školstva niekoľkokrát zaoberal. Spísal ich do Bratislavskej deklarácie mladých vedcov. Dokument zároveň ponúka aj riešenia. Minister začal presunom desiatich miliónov z regionálneho školstva na vedu a výskum."

Peter Plavčan (nominant SNS), minister školstva: „V tejto sume je aj 2,5 milióna eur pre fond na podporu vzdelávania na dofinancovanie. V Národnej rade je tak isto novela zákona o tomto fonde, kde sme doplnili aj to, že je možné dávať pôžičky aj mladým výskumníkom do 35 rokov."

Lucia Lukušová: „Doktorandi a začínajúci vedci to vítajú Zarábajú totižto približne 500 eur. Ak sú zapojení do vedeckého projektu, môžu si prilepšiť o ďalších sto až tristo eur."

Veronika Trstianska, členka Asociácie doktorandov Slovenska: „Tých 500 eur pre doktorandov a zároveň aj nástupný plat vedeckého pracovníka sa pohybuje tiež na úrovni približne tých 500 eur, je v súčasnej dobe veľmi nízky."

Robert Redhammer, rektor STU Bratislava: „Pôžičku si môže zobrať mladý človek vtedy, keď má dostatočné zdroje, dostatočné príjmy."

Lucia Lukušová: „Ďalším problémom slovenskej vedy je aj to, že veľké univerzity sú vybavené novými vedeckými parkmi a výskumnými centrami, ale nemá v nich kto pracovať. Motivácia mladých študentov zostať na Slovensku je stále nízka. Nevolajú pritom len po vyššom plate. Chcú zlepšiť aj status v spoločnosti."

Veronika Trstianska: „Spoločnosť nevníma v nejakom takom dobrom ponímaní doktorandov a mladých vedeckých pracovníkov."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

 (MI)

Kľúčové slová:
vysoké školy, veda, výskum

Odbory vedy a techniky:
Iné

Tlač