Pri bratislavskej automobilke by mohol vyrásť nový vedecko-technologický park

15. 11. 2016

Na Slovensku už pôsobia tri automobilky, štvrtá by mala spustiť výrobu do niekoľkých rokov. Bratislava má šancu získať nový vedecko‑technologický park, ktorý by zabezpečil aplikovaný vývoj v oblasti automobilového priemyslu priamo vedľa spoločnosti Volkswagen.

logo Rádio Regina(11. 11. 2016; Rozhlasová stanica Regina; Správy RTVS; 15:00; por. 1/4; Matej Baránek)

Matej Baránek, moderátor RTVS: „Bratislava má šancu získať nový vedecko‑technologický park, ktorý by zabezpečil aplikovaný vývoj v oblasti automobilového priemyslu priamo vedľa spoločnosti Volkswagen. Jeho význam zdôvodňuje Jaroslav Holeček zo Zväzu automobilového priemyslu."

Jaroslav Holeček zo Zväzu automobilového priemyslu: „Doteraz je to tak, že výskum a vývoj zabezpečujú buď na Slovenskej akadémii vied, alebo na vysokých školách, ale tie žijú svojím životom. My potrebujeme inštitucionálne zabezpečiť, že niekto si zoberie výskum, vývoj ako biznis. My keď sme dostali informáciu, že chceli v blízkosti nášho najväčšieho výrobcu automobilov postaviť vedecko‑priemyselný park, tak musím povedať, že nám zažiarili očká a sme povedali, to je to, čo by Bratislava potrebovala."

Matej Baránek: „Projekt s celkovou rozlohou 70 hektárov by chcela vybudovať spoločnosť Centrope. Vzniknúť by mal v katastroch mestských častí Devínska Nová Ves a Záhorská Bystrica. Zatiaľ s ňou ale nepočíta územný plán. Podľa starostu Záhorskej Bystrice by pritom z takejto investície profitoval nielen automobilový priemysel, ale aj mesto a samospráva. Jozef Krúpa."

Jozef Krúpa, starosta Záhorskej Bystrice: „To bude veľký finančný benefit pre samotné mesto, pretože narastie daň z nehnuteľností, teda príjem mesta a takisto v súvislosti so zavádzaním poplatku za rozvoj bude to takisto veľká finančná injekcia pre samotnú samosprávu Záhorskej Bystrice."

Matej Baránek: „Na Slovensku už pôsobia tri automobilky, štvrtá by mala spustiť výrobu do niekoľkých rokov."

Publikované z monitoringu STORIM, s. r. o.

(MI)

 

Kľúčové slová:
strojárstvo

Odbory vedy a techniky:
Technické vedy

Tlač