Slovenská výprava v Guatemale

02. 11. 2016

Slovenskí vedci sa  sa už preslávili aj v Strednej Amerike v Guatemale. V divokej džungli objavujú pyramídy a pamiatky nevyčísliteľnej hodnoty.

logo Televíznej stanice Markíza(31. 10. 2016; Televízna stanica Markíza; Reflex; 17:25; por. 2/4; Patrik Steller, Kveta Horváthová)

Kveta Horváthová, moderátorka: „Slováci sa už preslávili aj v Strednej Amerike v Guatemale. V divokej džungli objavujú pyramídy a pamiatky nevyčísliteľnej hodnoty. Prácu im okrem divých zvierat a vykrádačov hrobov skomplikoval aj hurikán."

Redaktorka: „Slovenská výprava odkrýva ruiny a staré pyramídy v divokej džungli v Guatemale. Najbližšia civilizácia je vzdialená sto kilometrov v drsnom ťažko prístupnom teréne. Džungľou sa tento rok prehnal ničivý hurikán."

Ing. Tibor Lieskovský, PhD., geodet, Stavebná fakulta STU Bratislava: „Bol to aj veľmi taký zvláštny pocit, taký až ten bazálny strach, keď vidíte okolo vás, ako sa stromy rúcajú. Zároveň ten hurikán zablokoval, zničil všetky možné antény a satelity, ktorými sa dalo spojiť so svetom. Tak sme zostali mesiac odrezaní od sveta. Keby dôjde k svetovej vojne, tak pravdepodobne sa to ani nedozvieme."

Redaktorka: „Našťastie všetci z výpravy vyviazli bez zranení. Nástrahy v džungli číhajú doslova na každom kroku."

Ing. Tibor Lieskovský, PhD.: „Mali sme aj nejaké útoky jaguárov, viem, že to bolo dosť zvláštne rozhodovanie sa, že či ostaneme v tábore, ktorý napadol jaguár, alebo ideme do druhého tábora, kde sú zas krokodíly. Takže tie zvieratá vás vedia vytrápiť a vytrestať. Ale aj tak najviac sa tam asi skôr bojíme hmyzu a toho, čo nevidíte."

Redaktorka: „Keď mayská civilizácia zanikla, príroda si zobrala všetko späť. Za niekoľko storočí pokryla okolie nepreniknuteľným porastom. Vedecký tím teda prečesáva každý meter."

Ing. Tibor Lieskovský, PhD.: „Sa našli veľké štukové masky pár metrov vysoké, niekoľko desiatok metrov široké. Potom sa napríklad podarilo objaviť asi deväťdesiat nových miest v tejto džungli zaniknutých."

Redaktorka: „Mnohé je inak ako na prvý pohľad vyzerá. Pomocou vyspelej techniky sa napríklad zistilo, že kopec nie je len kopec, ale obrovská pyramída."

Ing. Tibor Lieskovský, PhD.: „Minulý rok sa zas podarilo nájsť hrobku, kde boli pochované kráľovské výbavy, kráľovské žezlo a na ňom sa podarilo nájsť pravdepodobne jedno z najstarších písiem mayských."

Redaktorka: „Často treba kopať tunely. Je to veľmi náročná práca, ktorú komplikujú stiesnené priestory, zlý vzduch, vysoká teplota a vlhkosť."

Ing. Tibor Lieskovský, PhD.: „Veľakrát sú tie pyramídy jak také cibule. Takže my keď kopeme tunel do pyramídy, tak kvôli tomu, že sa pod ňou snažíme nájsť ďalšiu a staršiu pyramídu."

Redaktorka: „Treba sa mať na pozore aj pred vykrádačmi hrobov. Využívajú svoje podzemné chodby a chodia po zuby ozbrojení."

Ing. Tibor Lieskovský, PhD.: „Ale našťastie vieme v tom nájsť rovnováhu. Tam v tej džungli a medzi tými ľuďmi sa netreba správať ako mačo alebo ako hrdina, geroj, a keď vy tým ľuďom dáte pokoj, oni dajú pokoj vám."

Redaktorka: „Členovia výpravy majú na konte viacero záchranných akcií, preto sa tešia podpore domácich obyvateľov."

Ing. Tibor Lieskovský, PhD.: „Podarilo sa členom tímu dať tým ľuďom včas protijedy, čo im zachránilo životy. Už sa nám stalo to, že sme pani, čo rodila v džungli, zaniesli do nemocnice."

Redaktorka: „Objavy Slovákov sú unikátne a dopĺňajú dejiny starých Mayov, propagujú pamiatky Guatemaly nielen medzi vedcami."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

 (MI)

Kľúčové slová:
historické vedy a archeológia

Odbory vedy a techniky:
Spoločenské vedy

Tlač