Supermesiac nad Vysokými Tatrami

16. 11. 2016

Supermesiac sa objavil nad horizontom Tatier až skoro ráno. Astronómov však tento jav  skôr vyrušoval ako tešil.

logo Televíznej stanice STV 1(15. 11. 2016; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19:00; por. 25/25; Ivana Ratkovská, Ľubomír Bajaník)

Ľubomír Bajaník, moderátor: „Supermesiac nad Vysokými Tatrami v popredí so Spišským hradom, takto sa dalo vesmírne divadlo vychutnať na severe Slovenska skoro ráno. Z úkazu vznikli nádherné obrázky. Kým fotografi boli nadšení, astronómovia naopak skôr nahnevaní."

Ivana Ratkovská, redaktorka: „Supermesiac sa objavil nad horizontom Tatier až skoro ráno, kde ho pohltili štíty v najzápadnejšej oblasti našich veľhôr. Vesmírne divadlo teda sprevádzalo mnohých Popradčanov počas cesty do práce. Astronómov však skôr vyrušovalo ako tešilo."

Ján Svoreň, Astronomický ústav SAV Stará Lesná: „Ja som meteorár, ja pozerám meteory a pre mňa je ten mesiac by som povedal zlosť. Lebo je to proste ďalšie vlastne rušivé svetlo, ktoré nám znižuje účinnosť pozorovaní."

Ivana Ratkovská: „Pre fotografov bolo však dnešné ráno výnimočné, pomerne veľa sa ich zišlo nad spišskou dedinkou Dúbrava. Toto miesto bolo pred desiatimi rokmi pre fotografov takmer neznáme. Scenéria, ktorú vidíte za mnou dnes patrí medzi najvyhľadávanejšie. Aj dnes ráno sa tu stretla skupinka nadšencov, aby získali cenný úlovok. Medzi tridsiatkou fotografov zo Slovenska a Poľska bol aj ochranár Peter Olekšák. Zvečniť slovenské pamiatky a prírodné krásy v kontexte najväčšieho splnu storočia bola aj pre neho veľká výzva."

Peter Olekšák, ochranár: „Dnes už vlastne Dúbrava je dá sa povedať, že svetoznáme miesto, kde sa dajú nafotiť dajaké symboly Spiša, dokonca aj symboly Slovenska, čiže Spišský hrad s Tatrami. A práve takéto nejaké vesmírne divadlo, ktoré sa momentálne odohralo, tak ešte viacej dokáže vlastne zviditeľniť kultúrno‑ historické dedičstvo Spiša."

Ivana Ratkovská: „Na internete sa dnes objavili aj ďalšie výnimočné zábery, v niektorých prípadoch však išlo o podvrh. Na sociálnej sieti kolovala aj fotografia vysvieteného Spišského hradu, do ktorej vložili pomocou programu nočný Supermesiac. Šikovne spracovaným fotomontážam mnohí skutočne uverili."

 Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

 (MI)

 

Kľúčové slová:
astronómia

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy

Tlač