Tretí ročník interaktívnej výstavy Veda netradične

01. 11. 2016

Národné centrum pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti pri CVTI SR v rámci Týždňa vedy a techniky pripravilo tretí ročník interaktívnej výstavy Veda netradične, ktorá sa uskutoční od 10. do 11. novembra 2016 v priestoroch Incheba Expo Bratislava. V čase od 9.00 do 19.00 hod. budú pre návštevníkov pripravené interaktívne stánky s množstvom zaujímavých exponátov a experimentov, ktoré poodhalia svet vedy a techniky.

AURELIUM

V stánku Zaži vedu naživo s CVTI SR vám predstavíme Zážitkové centrum vedy Aurelium a Centrum vedecko-technických informácií SR. Aurelium je miestom, kde sa snúbi zábava s učením, kde sa vedecké poznatky, ako aj vedomosti ukrývajú v zábavných experimentoch. Na podujatí si budete môcť vyskúšať dva exponáty z centra vedy – Merač postrehu a Neviditeľný plášť. Okrem toho si môžete prečítať časopis Quark a zapojiť sa do súťaže s portálom Veda na dosah.

Keď sa bunka zblázni...je názov stánku Ústavu experimentálnej onkológie Biomedicínskeho centra SAV.  Interaktívnou formou sa dozviete, čo je to genetický kód, ako sa dedí, ako funguje a prečo sa bunky s rovnakým kódom navzájom odlišujú. Vlastnoručne si môžete vyskúšať izoláciu DNA z banánu a vidieť vlákna DNA „naživo”. Vedci vám vysvetlia, prečo poškodenia DNA spôsobujú vznik mnohých ochorení, vrátane rakoviny a ako sa proti nim môžete chrániť.

Slovenské elektrárne predstavia najmodernejšie informačné centrum o energii – Energoland Mochovce, ktorý v sebe spája vzdelávanie a zábavu. Práve v tomto stánku si môžete vyskúšať rozšírenú realitu, kde sa pomocou 3D okuliarov Oculus Rift ocitnete vo vesmíre, navštívite Mars či nahliadnete do atómových elektrární Mochovce. Navyše sa môžete zapojiť do súťaže o zaujímavé vecné ceny.

Robot kocúr MikešNavigácia robotov v prostredí je základná úloha, ktorú musí zvládnuť každý mobilný robot. Viac sa o tom dozviete od výskumníkov z Katedry aplikovanej informatiky, Fakulty matematiky, fyziky a informatiky, Univerzity Komenského v Bratislave. V stánku s názvom Využitie senzorov pre navigáciu robotov vám predstavia mobilného robota „kocúra Mikeša“, ktorý je vybavený dvoma pokročilými senzormi. Navyše, v interaktívnej ukážke si potom môžete  v hre proti nemu porovnať aj svoje sily a taktiku.

Počas dvojdňového podujatia bude pripravených viac ako pätnásť interaktívnych stánkov ponúkajúcich veľa zaujímavých experimentov a exponátov. Tešiť sa môžete na Plasma je COOL, Rádioaktivita v prospech ľudstva, Mikróby, pomocníci alebo škodcovia?, Archeológia – moderná veda, Krásny nový bioelektronanosvet či na Mobilné planetárium a iné.Viac informácií o Týždni vedy a techniky nájdete na www.tyzdenvedy.sk

 

Hlavným organizátorom Týždňa vedy a techniky je Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky v spolupráci s Centrom vedecko-technických informácií SR a Národným centrom pre popularizáciu vedy a techniky v  spoločnosti. Generálnym partnerom podujatia je spoločnosť Huawei.

 Zdroj: NCP VaT

Oficiálna pozvánka

 Uverejnila MI

Kľúčové slová:
CVTI SR, výstavy, veda, výskum

Odbory vedy a techniky:
Iné

Tlač