V bratislavskej Inchebe zažijete vedu naživo

11. 11. 2016

V Inchebe Expo v Bratislave je v dňoch 10. a 11. novembra 2016 inštalovaná interaktívna výstava pod názvom Veda netradične. Výstavu pripravilo Národné centrum pre popularizáciu vedy a techniky v rámci Týždňa vedy a techniky na Slovensku. Súčasťou je aj prehliadka bádateľských projektov stredoškolákov.

Rozhlasová stanica Regina_logo(10. 11. 2016; Rozhlasová stanica Regina; Správy RTVS; 14:00; por. 3/4; Marian Kukelka, Marian Kukelka)

Marian Kukelka, moderátor RTVS: „Zažiť vedu naživo ponúka dvojdňové podujatie v bratislavskej Inchebe, ktoré sa začalo dnes. Tretí ročník interaktívnej výstavy Veda netradične pripravilo Národné centrum pre popularizáciu vedy v rámci aktuálneho týždňa vedy a techniky. Mobilné planetárium, možnosť nahliadnuť vďaka špeciálnym technológiám do atómových elektrární, či vlastnoručne si vyskúšať odobrať DNA z banánu. To je len niekoľko z možných experimentov a exponátov, ktoré ponúkajú v 15 stánkoch vedeckí pracovníci z Ústavu SAV a univerzít. Hovorí riaditeľka Národného centra Andrea Putalová."

Andrea Putalová, riaditeľka Národného centra: „Máme tam napríklad stánok, kde sa návštevníci vedia interaktívnou formou dozvedieť, čo je to genetický kód, ako sa dedí, ako funguje."

Marian Kukelka: „Hovoriť sa bude aj o využití senzorov pre navigáciu robotov. Dokonca si môžete zmerať sily a taktiku v súťažení s mobilným kocúrom. Festival Veda netradične ponúka možnosť zažiť vedu naživo. Práve takéto priblíženie je podľa ministra školstva Petra Plavčana nevyhnutné."

Peter Plavčan (nom. SNS), minister školstva: „Je potrebné ukázať deťom, mládeži a takisto nielen odbornej, ale širokej verejnosti výsledky vedy, že máme vedcov, máme dobrých vedcov a že ich vieme aj oceniť."

Marian Kukelka: „Festival Veda netradične potrvá v Bratislave do zajtra. Súčasťou je aj prehliadka bádateľských projektov stredoškolákov."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MB)

Kľúčové slová:
CVTI SR, výstavy, popularizácia vedy a techniky, veda

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy , Technické vedy

Tlač