Viac astronómie na školách!
Českí astronómovia chcú zaviesť predmet astronómia do škôl alebo aspoň viac učiva o vesmíre v rámci fyziky. Je podobný trend aj u nás na Slovensku?
(05. 11. 2016; Televízna stanica JOJ; Noviny TV JOJ; 19:30; por. 16/22; Anton Adamčík, Ruslana Kurilcová, Lucia Barmošová, Ľuboš Sarnovský)
Lucia Barmošová, moderátorka: „Českí astronómovia chcú zaviesť predmet astronómia do škôl alebo aspoň viac učiva o vesmíre v rámci fyziky."
Ľuboš Sarnovský, moderátor: „Skvelé. Zdôvodňujú to tým, že vedomosti z astronómie sú u žiakov a študentov čoraz chabejšie a tento trend chcú zastaviť."
Lucia Barmošová: „To nielen povinným vyučovaním, ale napríklad aj pomocou sci‑fi filmov. Je podobný trend aj u nás na Slovensku?"
Anton Adamčík, redaktor: „Pamätáte si ešte na tento televízny program o vesmíre aj s týmto pánom? Mnohí určite áno. Okná vesmíru dokorán s Jiřím Grygarom. Dnes už osemdesiatročný pán sa tentoraz zasadzuje o to, aby školy pridali do výučby viac astronómie. Úroveň poznatkov o vesmíre je u študentov vraj čoraz horšia. A nielen u českých. Ani my nie sme na tom lepšie."
RNDr. Pavol Rapavý, astronóm Slov. astronomickej spoločnosti: „Ja si myslím, že veľmi podobné to je aj na Slovensku."
RNDr. Leonard Kornoš, PhD., astrofyzik FMFI UK: „Napríklad, že kde sa nachádza Zem, kde sa nachádza Slnko, kde sa nachádza celá slnečná sústava, čo je to galaxia. Mnohí si pletú tieto pojmy."
Anton Adamčík: „S takýmito a podobnými otázkami vraj majú problém bežní žiaci i dospelí."
Mgr. Mária Pastorková, učiteľka fyziky gymnázia v Púchove: „V učebných osnovách fyziky nie je zaradená astronómia."
RNDr. Daniela Rapavá, Slovenský zväz astronómov: „Z tých osnov to dosť vypadáva a je to škoda."
Anton Adamčík: „Našťastie je tu možnosť zapojiť sa do krúžkov a prípadne študovať aj v hvezdárni."
RNDr. Pavol Rapavý: „Kde sa vychovávajú tí záujemcovia o astronómiu."
PaeDr. Peter Horváth, PhD., učiteľ fyziky FMFI UK a gymnázia v BA: „Určite astronomické krúžky a hvezdárne výrazne napomáhajú."
Ruslana Kurilcová: „No aj napriek tomu majú záujemcovia o vysokoškolské štúdium astronómie problémy. No tentoraz so základmi fyziky a matematiky."
RNDr. Leonard Kornoš, PhD.: „No ja som položil našim študentom na magisterskom štúdiu otázku, že prečo vlastne kozmonauti cítia bezváhový stav na obežnej dráhe Zeme. A z deviatich študentov mi štyria odpovedali nesprávne."
Anton Adamčík: „Príťažlivá výuka astronómie na školách by podľa niektorých mohla byť aj akýmsi mostom k zvýšeniu záujmu o ďalšie prírodovedné predmety."
PaeDr. Peter Horváth, PhD.: „Fyziky alebo prírodných vied všeobecne alebo techniky."
RNDr. Pavol Rapavý:„Už deti predškolského veku majú záujem o vesmír."
Anton Adamčík: „Dôležité však je, aby deti mali možnosť či už astronómiu, fyziku alebo matematiku prakticky si ohmatať, nielen drviť suchú teóriu."
RNDr. Pavol Rapavý: „Gymnázium v Púchove vybudujeme astronomickú pozorovateľňu, s aparátom rôznych ďalekohľadov a meracích prístrojov."
PaeDr. Peter Horváth, PhD.: „V Bratislave nám absentuje hvezdáreň, čo je škandál, lebo sme možno jediné hlavné mesto, ktoré nemá vlastnú hvezdáreň."
Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.
(MI)
Kľúčové slová:astronómia
Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy
Využívate aktivity Národného centra pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti?