Patent na zdravšie potraviny

21. 12. 2016

Slovenskí vedci našli spôsob, ako na Vianoce vyprážať či piecť zdravšie.Stačí jednoduchá zmena v príprave a na stôl sa vám dostane jedlo bez škodlivých látok. Geniálne riešenie si dali patentovať.

logo Televíznej stanice Markíza(20. 12. 2016; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 22/30; Marek Gudiak, Jaroslav Zápala, Mária Chreneková Pietrová)

Jaroslav Zápala, moderátor: „Slovenskí vedci našli spôsob, ako na Vianoce vyprážať či piecť zdravšie."

Mária Chreneková Pietrová, moderátorka: „Stačí jednoduchá zmena v príprave a na stôl sa vám dostane jedlo bez škodlivých látok. Geniálne riešenie si dali patentovať."

Jaroslav Zápala: „Hranolky, vyprážaný, rezeň či kapra budete odteraz zrejme pripravovať po novom."

Marek Gudiak, redaktor: „Vyprážanie, fritovanie, pečenie. Všade tam chtiac‑nechtiac vzniká aj škodlivý akrylamid. Vedci ho objavili v roku 2002. Potravinu, ktorá obsahuje asparagín, glukózu a fruktózu, zahrejte na teplotu vyššiu ako stodvadsať stupňov a kontaminant je na svete."

Peter Šimko, oddelenie potravinárskej technológie STU: „Akrylamid je látka neurotoxická, ba dokonca u experimentálnych zvierat dokáže vyvolať aj rakovinové ochorenia."

Marek Gudiak: „Toto nie je bežné varenie, toto je tvrdá veda. Vďaka prístrojom v tomto laboratóriu zistili, že obyčajná kuchynská soľ môže znížiť obsah škodlivého akrylamidu v potravine o šesťdesiat až osemdesiat percent."

Peter Šimko: „Kuchynská soľ po chemickej stránke, poviem to veľmi jednoducho, iniciuje stretnutie jednej molekuly akrylamidu s druhou a s treťou a štvrtou a piatou, až vznikne taký reťazec, ktorý nazývame polyakrylamid. Tento polyakrylamid je vysoko molekulová látka, ktorá je intaktná v zažívacom trakte. To znamená, my síce skonzumujeme polyakrylamid, ale na rozdiel od akrylamidu, ktorý v tele podlieha metabolických dejov a škodí, tak polyakrylamid ako príde, tak aj odíde. Nemôžeme ho rozložiť v našom tele, tým pádom nevieme ho ani využiť. Čiže ako príde, tak odíde."

Marek Gudiak: „Nejde pritom o žiadnu zložitú chemickú procedúru. Tento zlepšovák je určený pre všetky gazdinky, zvládne to urobiť každý. Napríklad pri vyprážaní v hranolkách stačí zmeniť zaužívaný postup prípravy."

Peter Šimko: „Hranolky síce nasekáme, ale predtým ako ich ideme opražiť, ich na chvíľu vložíme do slanej vody, a potom ich vypražíme. Tak týmto postupom pripravené hranolky obsahujú o osemdesiat percent akrylamidu menej. No nie je to geniálne riešenie?"

Marek Gudiak: „Zlepšovák si naši vedci dali patentovať. V susednom Česku už patent uviedli do praxe. Namáčaním zemiakových lupienkov do soľného roztoku ešte pred vyprážaným vyrábajú v tomto podniku o čosi zdravšie čipsy."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

Kľúčové slová:
inovácie

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy

Tlač