Predstavujeme šiesty ročník Startup Awards

05. 11. 2016

logo podujatiaSTARTUP AWARDS 2016 bolo historicky najväčšie a najvýznamnejšie startupové podujatie na Slovensku, ktorého cieľom bolo vyzdvihnúť inovačný potenciál na Slovensku, sprostredkovať skúsenosti globálne úspešných podnikateľov slovenskej startupovej komunite a oceniť perspektívne slovenské technologické firmy.

Počas šiestich rokov existencie sa STARTUP AWARDS stalo jednou z najväčší národných súťaží pre startupy v Európe, ktoré každoročne pomáha slovenským startupom sa zviditeľniť doma aj v zahraničí. Startup Awards 2016 sa konal pod záštitou prezidenta Slovenskej republiky Andreja Kisku.

Šiesty ročník Startup Awards predstavil v Bratislave nádejných slovenských aj úspešných inovátorov z celého sveta.

Súčasťou celodenného programu v bratislavskom Istropolise boli aj prednášky od investorov a rôznych úspešných ľudí zo startupového prostredia.

Okrem súťaže pre najperspektívnejšie slovenské startupy STARTUP AWARDS, ktorá je každoročným vyvrcholením startupovej sezóny, podujatie tento rok predstavilo svetových technológov, dizajnérov a investorov.

start up awards 2016


V poradí to bol už šiesty ročník STARTUP AWARDS, ktorého finále sa uskutočnilo v piatok 2. decembra 2016 v priestoroch Istropolisu. Tento rok prinieslo podujatie niekoľko zásadných noviniek. Podujatie sa z dôvodu každoročne vysokého záujmu presťahovalo z historickej budovy SND do Istropolisu, čím sa takmer zdvojnásobila kapacita. Zároveň sa koncept celého podujatia rozšíril o celodenný program zložený z prezentácií a diskusií so zahraničnými investormi a úspešnými podnikateľmi.

Vyvrcholením STARTUP AWARDS aj tento rok bol galavečer, počas ktorého mladé inovatívne firmy zabojovali o titul najlepšieho slovenského startupu roka, ktorý vyhral cenu v hodnote 50,000 EUR.

Start up Awards 2016


Prezentácie svetových technológov

Dvanásti finalisti prezentovali svoje inovatívne riešenia pred medzinárodnou porotou v štyroch kategóriách – Digital, Society, Art & Design a Science.

V kategórii Science vyhral tím startup-u MultiplexDX, ktorý bol aj celkovým víťazom tohto ročníka súťaže. MultiplexDX vyvíja technológie pre zlepšenie diagnostikovania rakoviny. Súťažil v nej s projektmi AI Diagnostics  (projekt na zrýchlenie diagnostikovania rakoviny pomocou strojového učenia) a projekt GroupSolver na zefektívnenie online marketingových prieskumov na báze crowdu a machine learning. MultiplexDX pomocou 3D  modelovania tkanív presnejšie identifikuje nádory a pacienti nemusia postupovať náročnú diagnostiku. Zaujal aj víťazný projekt v kategórii Society,  ktorý patril tiež do oblasti zdravotnícva. Víťazný projekt STEMI je slovenská mobilná aplikácia, ktorá u pacientov s infarktom myokardu významne skracuje ischemický čas a zlepšuje ich prognózu. Aplikácia je určená pre profesionálnych zdravotníkov-záchranárov a kardiocentrá/špecializované nemocnice. Môže zachrániť život pacienta.

Okrem prezentácií najperspektívnejších slovenských startupov  návštevníci STARTUP AWARDS mohli uzrieť aj na ikonu izraelského startupového ekosystému, Uriho Levina. Levine je zakladateľ najväčšej komunitnej dopravnej a navigačnej aplikácií na svete, Waze. Potom, ako bol tento startup kúpený v roku 2013 spoločnosťou Google za viac ako jednu miliardu dolárov, Levine sa naplno venuje podpore nových technologických firiem ako anjelský investor.

Medzi ďalšími spíkrami boli americko-švajčiarska investorka, novinárka a filantropka Esther Dyson, menovaná magazínom Forbes za jednu z najvplyvnejších žien v americkom biznise, Yanki Margalit, investor a technológ, ktorý založil neziskovú organizáciu SpaceL snažiacu sa o pristátie prvej izraelskej kozmickej lodi na Mesiaci, Karol Obluk, ktorý bol kľúčovou osobou pri úspechu antivírusovej firmy AVG, či iba 24 ročný biotechnológ Danny Carbera, zakladateľ firmy BioBots, ktorá vyvíja 3D bio tlačiarne na výrobu ľudského tkaniva.

Na STARTUP AWARDS sa predstavili aj Slováci, ktorí vďaka svojej vynaliezavosti a kreativite patria vo svete medzi najlepších vo svojej brandži. Rado Danilák, pôvodom z Košíc, podal už vyše 100 patentov a v San Franciscu dosiahol veľké úspechy s technologickými firmami Skyera a SandForce. Na podujatí STARTUP AWARDS vystúpili s prezentáciami aj Petra Langerová, dizajnérska hviezda z GAP a Everlane, či architekt Ján Pernecký pôsobiaci v slovenskom startupe VECTARY, ktorý vytvára 3D modely.

Ján Pernecký

O potrebe inovácií a globálnej vízií v spoločensko-prospešných projekty rozprával bývalý prezident New York University, ktorý spustil projekt globálnej univerzity a vyfundraisoval rekordných 4,9 miliardy dolárov za desať rokov.

Podrobnejšie informácie nájdete na stranke STARTUP Awards 2016

Tlačová správa Šiesty ročník START UP AWARDS pozná svojich víťazov

Záznam z galavečera si môžete pozrieť už tento piatok 9. decembra na Dvojke.

Spracovala: M. Izakovičová

Foto: M. Izakovičová; startupawards.sk

Kľúčové slová:
duševné vlastníctvo, inovácie, technológie

Odbory vedy a techniky:
Technické vedy

<< < | 1 | 2 | > >>
Tlač