Vedci uspeli v zahraničí

05. 12. 2016

Zahraniční experti hodnotili projekty zamerané na vývoj a inovácie. Medzi trinástimi najlepšími zo 167 sú aj tri projekty zo Slovenska. Najlepšie obstála Trenčianska univerzita, ktorá dostane z Európskej komisie 15 miliónov eur na vybudovanie centra výskumu pre funkčné a povrchovo upravované sklá. V rámci programu Horizont 2020 uspeli aj ďalšie dva slovenské tímy.

Televízna stanica TA 3_logo(2. 12. 2016; Televízna stanica TA 3; Dobré správy; 18.00; por. 8/9; Lucia Lukušová, Pavol Kirinovič)

Pavol Kirinovič, moderátor: „Naši vedci patria medzi najlepších na svete. A netvrdím to ja, ale zahraniční experti, ktorí hodnotili množstvo projektov, ktoré sú mimochodom zamerané na vývoj a inovácie. A tu už prichádzame k tomu koreňu veci, ako sa hovorí, medzi trinástimi najlepším sú totiž aj tri projekty zo Slovenska. Najlepšie dostala Trenčianska univerzita, ktorá dostane aj pekný darček pod vianočný stromček. Bude to sumička, celkom pekná, 15 miliónov eur."

Lucia Lukušová, redaktorka: „167 produktov, na ktorých pracovali európski výskumníci, sa dostalo na stôl nezávislým expertom. Náročnými kritériami prešlo trinásť z nich. Jeden slovenský podporí Európska komisia 15 miliónmi eur. Vybudujú za ne centrum na výskum pre funkčné a povrchovo upravované sklá."

Jozef Habánik, rektor Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka: „Máme ambíciu vybudovať kvalitnú prístrojovú infraštruktúru, vytvoriť 44 vedeckovýskumných nových pracovných miest."

Lucia Lukušová: „V rámci programu Horizont 2020 uspeli aj ďalšie dva slovenské tímy. Prvý z nich sa venuje spracovaniu dreva. Ďalší skúma materiály, ktoré sú následne využívané napríklad v biomedicíne."

Tomáš Bucha, riaditeľ Lesníckeho výskumného ústavu vo Zvolene: „Problematiku produkcie, využívania chemického spracovania, píliarskeho spracovania, ale aj recyklačných systémov."

Pavol Šajgalík, predseda SAV: „Prvý pilier je excelentný výskum na hranici poznania a ten druhý je pilier transferu poznatkov do reálnej praxe."

Lucia Lukušová: „Minister školstva prisľúbil, že finančne podporí aj tímy, ktoré z Európskej komisie nedostali ani cent. Peniaze vyčlení zo štrukturálnych fondov."

Peter Plavčan, (nominant SNS), minister školstva: „Vieme tieto finančné prostriedky v rámci Operačného programu Výskum a inovácie vyfinancovať aj z týchto zdrojov v rámci Slovenskej republiky."

Lucia Lukušová: „Zástupcovia vysokých škôl aj vedeckej obce sú presvedčení o tom, že podobné úspechy sú potvrdením kvalitnej vedy aj na Slovensku. Lucia Lukušová, TA 3."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MB)

Kľúčové slová:
projekty, vysoké školy, výskum

Odbory vedy a techniky:
Technické vedy

Tlač