Za obezitu môžu aj gény

05. 12. 2016

Obezitou trpia až dve tretiny našej populácie. Aj na Slovensku ľudí s nadváhou či obezitou stále pribúda. Hovorí sa dokonca o epidémii. Na zdravú stravu a pravidelný pohyb by sme mali myslieť už v mladšom veku. Obezita však môže mať aj genetický podklad. 

Televízna stanica Markíza_logo(2. 12. 2016; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 15/32; Lucia Hlavačková, Patrik Švajda, Zlatica Švajdová Puškárová)

Patrik Švajda, moderátor: „Obezitu som zdedil po rodičoch. Nad takýmto vyhlásením mnohí krútia hlavou."

Zlatica Švajdová Puškárová, moderátorka: „Okrem toho, čo si naložíme na tanier, za nadváhu môžu z veľkej časti aj naše gény."

Lucia Hlavačková, redaktorka: „Obezitou trpia až dve tretiny našej populácie."

Daniela Gašperíková, Ústav experimentálnej endokrinológie BMC SAV: „Obezita vzniká veľmi jednoducho. Keď je nedostatočný výdaj a nadmerný príjem potravy, ale takisto môže mať aj genetický podklad."

Lucia Hlavačková: „Dá sa povedať, že ak mám obéznu mamu aj otca, je dosť pravdepodobné, že budem obézna aj ja?"

Daniela Gašperíková: „Áno, dá sa to tak povedať, genetika vplýva tým, že zasahuje do centrálnej regulácie v mozgu, kde narušuje tie pocity sýtosti, alebo naopak pocity hladu. Tým pádom narušuje tú energetickú rovnováhu v organizme. A keď sa narušia tieto gény, človek vlastne celoživotne ako keby necítil sýtosť, tak môže mať potom tendenciu k priberaniu."

Lucia Hlavačková: „Aj na Slovensku ľudí s nadváhou či obezitou stále pribúda. Hovorí sa dokonca o epidémii. Na zdravú stravu a pravidelný pohyb by sme preto mali myslieť už v mladšom veku. V mnohých prípadoch to tak ale nie je."

Adela Penesová, Ústav klinického a translačného výskumu BMC SAV: „Deti, ktoré majú sedem   osem rokov, tak podľa najnovších analýz to vychádza tak, že tridsať percent chlapcov a dvadsaťštyri percent dievčat má teda už nadváhu a obezitu. V tej kategórii jedenásť a štrnásťročných, tak tam to vychádza okolo jedenásť percent detí už má obezitu."

Lucia Hlavačková: „Neplodnosť, cukrovka či rakovina   tu sú ochorenia, ktoré nám naša nadváha môže spôsobiť. Samotná obezita ale nie je nevyliečiteľné ochorenie a ak sa chce, dá sa s ňou skoncovať. Aby sa nám to ale podarilo, je dobré, ak vyhľadáme odborníka."

Adela Penesová: „Na internete nájdete tých typov diét strašne. To, čo my sa snažíme, je naučiť toho pacienta jesť normálne, tak ako by mal. Nielen teda dva mesiace a schudnem na tú požadovanú hmotnosť, a potom koniec."

Lucia Hlavačková: „Krvné testy, zmeranie tlaku, glukózový test či test fyzickej zdatnosti   to všetko predchádza tomu, aby lekári vedeli pacientovi nastaviť ideálny stravovací režim."

Adela Penesová: „To je trvalá zmena životného štýlu, ktorá musí byť udržateľná."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MB)

Kľúčové slová:
klinické lekárske vedy, zdravotné vedy, veda

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy , Lekárske vedy

Tlač