Braňo Závodský Naživo – Boris Klempa

09. 02. 2016

Virológ  RNDr. Boris Klempa, DrSc., z Virologického ústavu Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied, poskytol moderátorovi Rádia Expres rozhovor zameraný na vírus Zika. Vedec okrem iného uviedol, že vírusy mutujú stále, ale také mutácie, ktoré by zásadným spôsobom zmenili spôsob prenosu tohto vírusu, sú veľmi nepravdepodobné. Veľký problém by nastal, ak by bol vírus schopný šíriť sa aj tými druhmi komárov, ktoré sa vyskytujú v našich podmienkach.

Rozhlasová stanica Expres_logo

(4. 2. 2016; Rozhlasová stanica Expres; Braňo Závodský Naživo; 12.10; por. 1/1; Branislav Závodský)

Z rozhovoru v štúdiu vyberáme:

Branislav Závodský:  „Čo sa týka foriem prenosu, spomínali ste určitý konkrétny druh komárov, ktorý v tomto momente žije práve na amerických kontinentoch, na jednom, na druhom, myslím, že v Afrike, Austrálii, ale objavil sa prípad, opäť je to ešte nie stopercentne potvrdené a dokázané, ale údajne v Spojených štátoch amerických bol prenos toho vírusu z človeka na človeka po sexuálnom styku, čiže sa údajne nachádzali čiastočky toho vírusu v spermiách jedného z tých ľudí. Ako je to v tomto momente? Dá sa teda povedať, že by sa mohol prenášať sexuálnym stykom?"

Boris Klempa: „Takáto možnosť existuje, vlastne vírus bol dokázaný v tých vzorkách spermií, a takéto ojedinelé prípady už boli zdokumentované z tohto spôsobu prenosu. Ale predpokladám, že toto nie je tá forma prenosu, ktorá by zohrávala významnú úlohu a jednoznačne ten dominantný spôsob prenosu je komármi. Taktiež vzhľadom k tomu, že to ochorenie má mierny priebeh, veľmi často  prebehne bez príznakov, tak existuje aj riziko, že by mohlo prichádzať k infekcii pri transfúzii krvi, keďže ten darca je vlastne bez akýchkoľvek príznakov, zdravý, ale teoreticky by mohol byť v tom čase infikovaný. Takže aj s takouto možnosťou sa počíta, ale myslím si, že takýto prípad zatiaľ nebol zdokumentovaný."

Branislav Závodský: „Ako ste spomínali, okamžite zareagovala aj Svetová zdravotnícka organizácia, snáď aj poučená z toho predchádzajúceho vývoja s vírusom ebola. Otázka, ktorá je skôr asi namierená na politikov a pre Úrady verejného zdravotníctva, ale váš názor  ako vedca – odborníka, myslíte si, že napriek tomu, že teda ten priebeh je taký, aký je, že ľudia sa z toho dostávajú, i keď je tam tá druhá vec s tými tehotnými mamičkami, mohlo by to napríklad ohroziť také obrovské podujatia, ako sa v Brazílii chystá na leto – Letné olympijské hry v Riu?"

Boris Klempa: „No, ja si myslím..."

Branislav Závodský: „Prepáčte, že ešte vám do toho skáčem, lebo už zároveň aj dnes sú tu odporúčania aj slovenských úradov pre verejné zdravotníctvo, radšej necestovať do oblastí. No povedzte to športovcovi, ktorý sa kvalifikoval po tej drine na olympiádu."

Boris Klempa: „Ja si myslím, že toto tú olympiádu poznačí, to už vieme teraz, práve preto, že ľudia sa budú báť. Pokiaľ som ja zaznamenal, tak Brazília sa nechystá tú olympiádu zrušiť."

Branislav Závodský: „Nie, nič také zatiaľ."

Boris Klempa: „Zároveň na ukľudnenie treba povedať, že v čase olympiády je tam vlastne také obdobie, kedy tých komárov..."

Branislav Závodský: „Zimné vlastne."

Boris Klempa: „Áno, takže by ich tam malo byť aj výrazne menej, ak vôbec, no ale ten strach už určite urobí svoje. Dá sa čakať, že trebárs ženy – športovkyne budú mať obavy, ale na druhej strane si myslím, že teda, keďže hlavný spôsob prenosu je komármi, tie možnosti chrániť sa pred uštipnutím komárom tu sú."

Branislav Závodský: „Repelenty, oblečenia, atď."

Boris Klempa: „Repelenty, oblečenie, sieťky na oknách, sieťky nad posteľami. Dúfajme, že to tú olympiádu nepoznačí."

Branislav Závodský: „Dúfajme. Inak to je, trošku s nadsádzkou by sa dalo povedať, že firmy vyrábajúce sieťky asi v Južnej Amerike majú teraz dosť čo robiť, ale z vašich skúseností,  opäť ako vedca, je napríklad možné to, ak dnes môžeme konštatovať, že tými nosičmi a prenášačmi sú tú konkrétne druhy, môže sa stať, že ten vírus nejako zmutuje? Dokáže povedzme to, že ich bude vedieť rozniesť aj iný druh komára, ako sa to teraz deje, alebo úplne z opačného pohľadu, zmutuje tak, že ho budú vedieť prenášať medzi sebou aj ľudia nejakým spôsobom, alebo je toto vylúčené?"

Boris Klempa: „Tak vírusy mutujú stále, všetky, takže to nie je niečo, z čoho by sme mali mať paniku, ale také mutácie, ktoré by zásadným spôsobom zmenili spôsob prenosu, sú veľmi nepravdepodobné, takže toho by som sa nebál. Ale v súvislosti s tými rôznymi druhmi komárov, existujú vlastne prípady aj v minulosti, kedy vieme, že niektoré mutácie toho vírusu môžu spôsobiť, že ten vírus je prenosný aj iným druhom komára, o tomto sa špekuluje. Veľký problém by nastal, ak by boli schopné šíriť sa aj tými druhmi komárov, ktoré sa vyskytujú v našich podmienkach, to sú tie komáre z rodu Culex, takže existujú..."

Branislav Závodský: „No ale to by sa museli dostať do kontaktu tie dva druhy komárov, to znamená, že ten komár... alebo nie?"

Boris Klempa: „Nie, nie. Vlastne pri takýchto vírusoch, keď sa ocitnú v novom prostredí, čo teraz nastalo v Amerike, tak je ťažké predpokladať, čo sa môže stať."

Branislav Závodský:  „Aha, rozumiem."

Boris Klempa: „Práve v súvislosti s tým, aké prenášače, alebo akí hostitelia sa v tom novom prostredí vyskytujú. Čiže ťažko úplne predpovedať, že či v prípade, že by ten vírus bol niekam zavlečený vo forme toho pacienta, ktorý sa vrátil, že či iný druh komára by bol schopný začať ten vírus prenášať. Je to veľmi nepravdepodobné, pretože ten vzťah medzi tým vírusom a komárom je skutočne veľmi intímny, evolučne trvajúci tisíce a tisíce rokov, takže je to málo pravdepodobné. Ale pri takomto zavlečení na úplne nové územie, vlastne ťažko vyslovene, dá sa, teda je možné, čokoľvek."

Branislav Závodský: „Rozumiem tomu, no minimálne je taká trošku uspokojivá tá vaša odpoveď, takže z toho pohľadu, povedal by som, že dobre. Už som o tom raz hovoril, svet má za sebou len nedávno obrovskú katastrofu –  vírus Eboly zabíjal naozaj ľudí. Dá sa to porovnať, táto situácia okolo vírusu Zika práve s tým, čo sme zažívali okolo vírusu Ebola, kde niektoré, teda väčšina z tých afrických krajín samozrejme vyhlásila koniec epidémií, vyliečených, ale je pravda, že v poslednej dobe sa znovu objavili prípady, síce ojedinelé, jeden, dvaja ľudia, ale evidentne to nie je celkom preč. Dá sa to s tým nejako porovnať?"

Boris Klempa:  „No, porovnať sa to dá. Ten zásadný rozdiel je samozrejme v tom spôsobe prenosu. Pri Ebole išlo o priamy prenos z človeka na človeka priamym kontaktom, a to bola tá hrozba, kvôli ktorej vlastne celý svet bol zalarmovaný. V tomto prípade je ten prenos komármi, čo z nášho pohľadu trochu zjednodušuje situáciu, pretože to rozšírenie je možné vlastne len v tých oblastiach, kde sa tieto komáre vyskytujú."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MB)

Kľúčové slová:
zdravotné vedy, osobnosti vedy, virológia

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy , Lekárske vedy

Tlač