Einstein mal pravdu

16. 02. 2016

Vo vedeckom svete oslavujú objav, na ktorý čakajú celé storočie. Einsteinova teória relativity už nie je iba teóriou, ale potvrdila ju aj prax. Gravitačné vlny skutočne ohýbajú priestor okolo nás. Podľa vyjadrení Tomáša Blažeka z CERN-u,  „tento objav je celkom jednoznačne objavom z kategórie na Nobelovu cenu."

logo Televíznej stanice Markíza(12. 2. 2016; Televízna stanica Markíza; Prvé Televízne noviny; 17:00; por. 24/26; Marek Gudiak, Patrik Švajda, Zlatica Švajdová Puškárová)

Patrik Švajda, moderátor: „Je to, ako keby slepý začal vidieť alebo hluchý počuť. Vo vedeckom svete oslavujú objav, na ktorý čakajú celé storočie."

Zlatica Švajdová Puškárová, moderátorka: „Einsteinova teória relativity už nie je iba teóriou, ale potvrdila ju aj prax. Gravitačné vlny skutočne ohýbajú priestor okolo nás."

Patrik Švajda: „A teraz sa Marek Gudiak pokúsi o nemožné. Vysvetliť, ako to ten Einstein vôbec myslel."

Marek Gudiak, redaktor: „Tohto muža pozná aj ten, pre koho je fyzika španielska dedina. Slová Alberta Einsteina sa po sto rokoch potvrdili."

David Reitze, šéf vedeckého tímu LIGO: „Dámy a páni, objavili sme gravitačné vlny. My sme to dokázali!"

Tomáš Blažek, vedec, fyzik (CERN, Švajčiarsko): „Tento objav je celkom jednoznačne objavom z kategórie na Nobelovu cenu."

Marek Gudiak: „Objav priniesol tri prelomové zistenia. Po prvé, po prvýkrát sme pozorovali pred sto rokmi Einsteinom predpovedané gravitačné vlny. Po druhé, zaznamenali sme pritom doteraz nezaznamenané –  monumentálny astronomický úkaz splynutie dvoch čiernych dier do jednej. No a po tretie, a to je to najdôležitejšie. Vedcom sa takto otvorili nové dvere k doteraz nepoznanému vesmíru."

Tomáš Blažek: „Je to proste niečo, ako keby sa nemému odrazu otvorili uši a odrazu by začal počuť alebo slepý, keby odrazu začal vidieť."

Ján Svoreň, Astronomický ústav SAV: „Je to vec, ktorá nám vlastne otvorí ďalšie okno vlastne do vesmíru. My sme teraz... môžeme pozorovať cez viditeľné svetlo, infračervené žiarenie rádiové a gravitačné vlny sú vlastne ďalší taký proste svet, cez ktorý budeme môcť vnímať veľmi hmotné objekty vo vesmíre."

Marek Gudiak: „Úspech projektu spočíva v dvoch špičkových prístrojoch, ktoré sú v Spojených štátoch tritisíc kilometrov od seba v Lousiane a vo Washingtone. Oba s dokonalo presnosťou merajú štvorkilometrový úsek. V tom istom čase na dvoch rozdielnych miestach sa úseky naraz začali rozťahovať a zmenšovať. Vedci hovoria, že tak zachytili vlnenie priestoru. Naša zem sa tak zmršťovala a rozťahovala kvôli gravitačnému vlneniu, ktoré sa do vesmíru uvoľnilo zo spojenia dvoch čiernych dier."

Tomáš Blažek: „Tento objav bude teraz replikovanú v Taliansku, v Japonsku, v Číne a určite sa bude zdokonaľovať. Presnosť pôjde ešte k menším číslam a budeme sa snažiť vidieť nové netušené javy vo vesmíre."

Marek Gudiak: „Priestor a aj čas je tak relatívny. Raz možno vedci nájdu aj spôsob, ako sa s tým vysporiadať. Potom už budeme cestovať nielen v priestore, ale aj v čase."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

 

 

Kľúčové slová:
fyzikálne vedy

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy

Tlač