Jar sa začína hlásiť

19. 02. 2016

Aj keď je február, následky vyšších teplôt už vidno vo voľnej prírode i v záhradách. Teplejšie počasie vo  februári nie je až také výnimočné, ale tentoraz predbieha o tri – štyri týždne.  Podľa vedca Miroslava Sanigu z Ústavu ekológie lesa SAV, terajšie vyššie teploty sú anomálie, lebo február je ešte pravý zimný mesiac a jar má nastupovať niekedy až okolo 10. marca.

Televízna stanica Markíza_logo(17. 2. 2016; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 23/31; Mario Kermiet,  Jaroslav Zápala, Mária Chreneková Pietrová)

Jaroslav Zápala, moderátor: „Pred niekoľkými dňami prikryl sever Slovenska čerstvý sneh. Ani to ale nezabránilo prírode trochu predčasne ohlásiť, že jar sa blíži."

Mario Kermiet, redaktor: „Spokojne sa plaziaca dážďovka, rozkvitnuté kvety liesok, či symbol veľkej noci bahniatka. Že na severe Slovenska chce jar už zaklopať na dvere, potvrdzujú aj prvé sťahovavé vtáky."

Miroslav Saniga, Ústav ekológie lesa SAV: „Škorce, tie už sa hlásia aj svojím spevom, niekde už prileteli červienky a včera som sa potešil, keď som počul spievať nad lúkami pri Žiline škovránka."

Mario Kermiet: „Keď je február teplejší, nie je to až také výnimočné, ale tentokrát o tri štyri týždne predbieha."

Miroslav Saniga: „Toto sú anomálie, lebo február je ešte pravý zimný mesiac a tá jar má nastupovať niekedy až okolo desiateho marca."

Mario Kermiet: „Na ovocných stromoch sa vyššie teploty zatiaľ neprejavili, ale napríklad kríky čiernych ríbezlí sa zobúdzajú."

Václav Kucko, záhradkár: „Ako vidíte, že to všetko už nalieva. Na tom jednoročnom výhonku, že ako je to naliate. To je puk na puku. A kde prídu mrazy, tak by sa mohla očakávať aj dobrá úroda."

Mario Kermiet: „Naše prastaré mamy hovorili, že február je síce krátky, no treba si naň dávať pozor, lebo dokáže byť ostrý a prudký. Presne to sa potvrdilo v roku 2012. Na začiatku februára aj hasičov potrápili teploty okolo mínus tridsať stupňov a v polovici mesiaca zase prívaly snehu. Mrzli aj hadice s vodou, či kombinézy rovno na tele."

(začiatok archívneho záznamu, 2012)

Muž: „Nejakých mínus tridsaťjedna stupňov, no čo vám poviem, „radosť“ robiť. Ani z kabíny vystúpiť, nie to robiť ešte."

(koniec archívneho záznamu, 2012)

Mario Kermiet: „Tohtoročný február by už podobnými mrazmi nemal prekvapiť."

Pavol Beránek, Slovenský hydrometeorologický ústav: „K nejakému ochladeniu ešte určite príde a to najmä na horách. Na horách môže napadať aj väčšie množstvo snehu. Avšak je pravdepodobné, že v nížinách obdobie, že by týždeň boli celodenné mrazy, to je dosť nepravdepodobné. Jar sa teda už začína hlásiť o slovo. Len jej treba držať palce, aby jej ho ešte nezobrala zima."

 

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MB)

Kľúčové slová:
Slovenská akadémia vied

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy

Tlač