Liečba cukrovky

18. 02. 2016

logo Rozhlasovej stanice SlovenskoV relácii Vec verejná vysvetlil laureát Krištáľového krídla v kategórii Medicína a veda Igor Lacík, liečenie cukrovky pomocou transplantácie takzvaných pankreatických ostrovčekov. (15. 2. 2016; Rozhlasová stanica Slovensko)

(15. 2. 2016; Rozhlasová stanica Slovensko; Správy; 08:00; por. 4/4; Katarína Ščepánová, Katarína Ščepánová)

Katarína Ščepánová, moderátorka: „Liečenie cukrovky pomocou transplantácie takzvaných pankreatických ostrovčekov môže podstatne zefektívniť polymér, ktorý má patentovaný riaditeľ Ústavu polymérov Slovenskej akadémie vied Igor Lacík. V relácii Vec verejná vysvetlil."

Igor Lacík, riaditeľ Ústavu polymérov Slovenskej akadémie vied: „My vieme, že tie ostrovčeky sú schopné aj po transplantácii produkovať presne toľko inzulínu, koľko je ho treba. Len ten problém je, že organizmus je múdry a nič cudzorodé nenechá tam. Čiže my musíme v podstate bojovať proti nemu, sa dá povedať, aby nerozpoznal tieto ostrovčeky, že je to cudzia látka. Čiže my musíme vytvoriť ten neviditeľný plášť, obal, okolo transplantovaných ostrovčekov, aby ony sa tam cítili spokojne a na druhej strane, neboli rozpoznané imunitným systémom."

Katarína Ščepánová: „Vo svete existuje asi štyridsať nemocníc, kde liečia cukrovku pomocou transplantácie pankreatických ostrovčekov. Na Slovensku ale zatiaľ chýba."

 

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

Kľúčové slová:
klinické lekárske vedy

Odbory vedy a techniky:
Lekárske vedy

Tlač