Podozrenie na vírus Zika na Slovensku

28. 02. 2016

Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou v Prešove v stredu (24. 2. 2016) hospitalizovali prvú pacientku na Slovensku s podozrením na vírus Zika. Mladá 23-ročná žena bola približne mesiac v Južnej Amerike. V nemocnici prijali všetky potrebné opatrenia, aby sa vírus nešíril ďalej. Diagnostiku vzorky zabezpečili v nemeckom laboratóriu v Hamburgu. 

Televízna stanica TA 3(25. 2. 2016; Televízna stanica TA 3; Hlavné správy; 18.30; por. 1/19; Lucia Lukošová, Zuzana Straková Wenzlová, Norbert Dolinský)

Zuzana Straková Wenzlová, moderátorka: „Slovensko hlási prvú pacientku s podozrením na vírus Zika, v stredu ju hospitalizovali v prešovskej fakultnej nemocnici, 23-ročná žena bola približne mesiac v Južnej Amerike. V nemocnici prijali všetky potrebné opatrenia, aby sa vírus nešíril ďalej."

Lucia Lukošová, reportérka TA 3: „Mladá žena prišla na oddelenie infektológie v prešovskej fakultnej nemocnici s príznakmi únavy a slabosti, na tvári mala vyrážky a pociťovala bolesti kĺbov. Pacientke zobrali vzorky moču a krvi na identifikáciu prítomnosti vírusu Zika."

Nataša Špiláková, primárka odd. infektológie FNSP v Prešove: „Urobili sme vyšetrenia, ktoré nám pomôžu diagnostikovať, či ten vírus je prítomný u pacientky alebo nie."

Lenka Skalická, hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva: „Sme zabezpečili diagnostiku vzorky v nemeckom laboratóriu v Hamburgu."

Lucia Lukošová: „Výsledky by mali byť známe o niekoľko dní. Slovenka bola časť svojho pobytu na americkom kontinente aj v džungli, kde ju poštípali komáre. Momentálne je v stabilizovanom stave."

Nataša Špiláková: „Prenáša sa medzi ľuďmi buď sexuálnym stykom alebo krvnou transfúziou. Urobili sme opatrenia, aby k prenosu nedošlo."

Lucia Lukošová: „Vírus Zika je známy už viac ako 60 rokov, prenášajú ho komáre rodu aeges aegypty, ktoré sú okrem toho aj prenášačmi horúčky dengue. Špecifická liečba na vírus Zika zatiaľ neexistuje, podľa dostupných informácií v prípade až 80 nakazených môže infekcia prebiehať bez klinických príznakov."

Boris Klempa, Virologický ústav SAV (telefonát): „Vírus Zika spôsobuje len veľmi mierne ochorenie, ktoré sa prejavuje horúčkou, vyrážkou kožnou, bolesťami kĺbov, prípadne zápalmi spojiviek. A to ochorenie prejde vlastne spontánne asi v priebehu týždňa."

Lucia Lukošová: „Liečba ochorenia spočíva v podávaní bežne dostupných liekov proti bolesti a horúčke. Pacienti musia tiež dodržiavať pitný režim."

Lenka Skalická: „V tejto chvíli sme vlastne pripravili aj usmernenie hlavného hygienika v súvislosti s vírusom Zika, momentálne je to v štádiu schvaľovania, keďže tento vírus sa týka viacerých odborníkov."

Lucia Lukošová: „Odborníci objavili aj spojitosť medzi uštipnutím komármi a novorodencami s poškodeným mozgom. Napriek tomu, že priama súvislosť neurologickej choroby mikrocefália s vírusom sa zatiaľ nepotvrdila, v Brazílii už zomrelo niekoľko detí, ktoré mali v tele vírus a zároveň nevyvinutý mozog. Cestovatelia by mali byť preto opatrní."

Achívny záznam z 8.2.2016:

Maroš Stano, hovorca ministerstva zahraničných vecí: „Ak ženy zamýšľajú otehotnieť, alebo sú v istom štádiu tehotenstva, mali by naozaj zvážiť, či pocestujú do krajín, kde sa vírus Zika vyskytol."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MB)

Kľúčové slová:
virológia, diagnostika

Odbory vedy a techniky:
Lekárske vedy

Tlač