Pre vírus Zika chcú povoliť interrupcie

01. 02. 2016

O víruse Zika však majú vedci stále málo informácií. Podľa slovenských odborníkov sa liek dostane k ľuďom až o niekoľko rokov.

logo Televíznej stanice STV 1(29. 1. 2016; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19:00; por. 6/24; Matúš Dávid , Janette Štefánková, Ľubomír Bajaník)

Janette Štefánková, moderátorka: „Brazílski aktivisti a vedci žiadajú dočasne povoliť interrupcie. Vystrašil ich vírus Zika. Niektorí odborníci nevylučujú, že práve vírus spôsobuje vývinové poruchy u detí. Tie sa rodia s menším mozgom."

Ľubomír Bajaník, moderátor: „Americké farmaceutické firmy hlásia, že vyvinuli dve látky – možné vakcíny. No bude to najskôr o dva roky."

Janette Štefánková: „Takmer päťtisíc podozrení z nákazy najnovšie priznala Venezuela, tridsať prípadov má USA."

Matúš Dávid, redaktor: „Budem ho milovať zdravé, aj postihnuté, vraví o svojom dieťati tehotná Brazílčanka Elisangela. Nedávno u nej zistili vírus Zika. Lekári ho spájajú s vážnym poškodením mozgu ľudského plodu."

Elisangela Barrosová: „Robia mi testy, aby zistili, či má dieťatko mikrocefáliu. Ak sa to potvrdí, čo mi ostáva? Budem dcérku milovať rovnako."

Matúš Dávid: „Elisangela nad potratom nepremýšľa. V Brazílii je interrupcia od roku 2012 zakázaná. Výnimku majú prípady znásilnenia či ohrozenia života. Skupina právnikov a vedcov vyzýva brazílsky najvyšší súd, aby potraty nakazeným ženám povolil. Brazílska vláda vyzvala, aby sa Brazílčania zjednotili."

Dilma Rousseffová, brazílska prezidentka: „Celá spoločná musí vstúpiť do vojny proti komárom."

Matúš Dávid: „Svetová zdravotnícka organizácia označila šírenie vírusu za alarmujúce. Na pondelok zvolala rokovanie krízového výboru. Má posúdiť, či vírus zika predstavuje globálnu hrozbu."

Darina Sedláková, riaditeľka Kancelárie WHO na Slovensku: „Veľký apel bude aj na prevenciu tohto ochorenia a zabránenie ďalšieho šírenia, ako aj hľadania ďalších ochranných prostriedkov, vrátane vývoja vakcíny."

Matúš Dávid: „Experti z USA chcú s testovaním novej vakcíny proti vírusu Zika začať do konca tohto roka. Vyvinuli zatiaľ dve experimentálne látky. O víruse Zika však majú vedci stále málo informácií. Podľa slovenských odborníkov sa liek dostane k ľuďom až o niekoľko rokov."

Darina Sedláková: „Vakcíny sa vyvíjajú vždy v súvislosti s epidemiologickou situáciou. Viete ako, ani WHO a ani farmaceutické firmy nevyvíjajú či už lieky alebo očkovacie látky z dôvodov, že sa im nejaká oblasť páči. Tam musí byť dopyt."

Boris Klempa, virológ, Biomedicínske centrum SAV: „Ak zmyslom tej vakcíny má byť vlastne chrániť tie tehotné ženy, tak si viem predstaviť, že to klinické testovanie bude eticky veľmi náročné."

Alena Koščálová, lekárka, poliklinika cudzokrajné choroby: „Momentálne neexistuje nejaká špecifické liečba. Liečba je len symptomatická, tak ako u nás napríklad pri chrípke."

Matúš Dávid: „Z vyše dvadsiatich krajín Latinskej Ameriky sa vírus najviac rozšíril v Brazílii. V auguste, keď by malo byť už komárov menej, bude v krajine olympiáda."

Thomas Bach, šéf Medzinárodného olympijského výboru: „Olympijské hry sa budú konať počas brazílskej zimy. Bude iné počasie ako teraz, keď sme uprostred brazílskeho leta."

Matúš Dávid: „Brazílska vláda spustila masovú informačnú kampaň o prevencii. Do akcie povolala armádu. Vojaci budú chemické prípravky proti hmyzu nielen rozdávať ľuďom, ale aj vo veľkom rozprašovať po uliciach."

 Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis relácie)

 (MI)

 

Kľúčové slová:
virológia

Tlač