Varovanie pred vírusom Zika

09. 02. 2016

Pre šíriaci sa vírus Zika sú v pozore už aj Slováci, rezort diplomacie odporúča tehotným ženám, aby necestovali do krajín zasiahnutých týmto vírusom. Pre ľudí, ktorí sa z rizikových oblastí vrátili, zasa platí zákaz darovania krvi. Ide o preventívne opatrenia. Doteraz sa však žiaden Slovák vírusom nenakazil.

 logo Televíznej stanice TA 3(8. 2. 2016; Televízna stanica TA 3; Hlavné správy; 18.30; por. 2/19; Hana Džurná, Daniela Piršelová, Alfonz Šuran)

Alfonz Šuran, moderátor: „Pre šíriaci sa vírus Zika sú v pozore už aj Slováci, rezort diplomacie odporúča tehotným ženám, aby necestovali do krajín zasiahnutých týmto vírusom. Pre ľudí, ktorí sa z rizikových oblastí vrátili, zasa platí zákaz darovania krvi. Ide o preventívne opatrenia. Doteraz sa však žiaden Slovák vírusom nenakazil."

Hana Džurná, reportérka TA 3: „Vírus Zika straší posledných deväť mesiacov najmä tehotné ženy v Južnej a Strednej Amerike, pribúda tam totiž čoraz viac prípadov novorodencov s neprirodzene malými hlavami. Len v Brazílii sa ich od januára narodilo asi 4‑tisíc. Vývojovú poruchu mozgu má spôsobovať práve tento vírus. Vírus Zika pritom vôbec nie je nový, prvýkrát sa objavil v Afrike už v 50. rokoch, do Južnej Ameriky ho preniesli pravdepodobne komáre."

Boris Klempa, Virologický ústav SAV: „Spôsobuje len veľmi mierne ochorenie, a preto bol viac menej prehliadaný a ignorovaný. Je mierna horúčka spojená možno s kožnou vyrážkou, bolesťami kĺbov, zápalom spojiviek."

Hana Džurná: „Inkubačná doba je tri až dvanásť dní, pacient sa bežnými liekmi proti horúčke vylieči po týždni aj sám, nebezpečný je iba pre tehotné ženy, tie, ktoré otehotnejú viac ako mesiac po chorobe, ale ohrozené nie sú. Vírus je rozšírených v regiónoch Severnej, Strednej a Južnej Ameriky. Do týchto oblastí vycestovalo vyše 120 Slovákov, vyplýva to z dobrovoľnej registrácie na stránke rezortu diplomacie. Ich skutočný počet môže byť ale podstatne vyšší."

Boris Klempa: „Vírus sa sem môže dostať vlastne jedine formou ľudí, ktorí sa vrátia z tých postihnutých krajín, ale tu už ďalej by sa vírus nemal šíriť, keďže tie druhy komárov, ktoré ho šíria, sa u nás nevyskytujú."

Peter Stano, hovorca ministerstva zahraničných vecí: „Ak ženy zamýšľajú otehotnieť, alebo sú v istom štádiu tehotenstva, mali by naozaj zvážiť, či pocestujú do krajín, kde sa vírus Zika vyskytol. Zatiaľ neregistrujeme žiadny prípad slovenského občana, ktorý by bol nakazený v zahraničí."

Hana Džurná: „V celej Európskej únii momentálne platí zákaz darovať krv pre ľudí, ktorí sa vrátili zo zasiahnutých krajín."

Klára Sviteková, národná transfúzna služba: „Ten čas, dokedy nemôže darca prísť darovať krv, je 28 dní od návratu."

Hana Džurná: „Lieky vyvinuté špeciálne proti vírusu Zika zatiaľ neexistujú. Vysoký komisár OSN pre ľudské práva dokonca vyzval krajiny zasiahnuté vírusom, aby tehotným ženám pre ohrozenie vývoja plodu umožnili bezpečný potrat."

 

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

Tlač