Vírus Zika na Slovensku

28. 02. 2016

Celosvetovo známy vírus Zika máme možno už aj na Slovensku. V prešovskej nemocnici leží mladá žena s podozrením na tento vírus. Šíri sa hlavne po uštipnutí komárom v Južnej Amerike. Pacientku hospitalizovali na oddelení infektológie v stredu (24. 2. 2016) ráno. Mala príznaky, ktoré sú typické pre infekčný vírus Zika.

Televízna stanica Markíza_logo(25. 2. 2016; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 1/30; Peter Žatko, Zlatica Švajdová Puškárová, Patrik Švajda)

Zlatica Švajdová Puškárová, moderátorka: „Začíname horúcou informáciou. Celosvetovo známy vírus Zika máme možno už aj na Slovensku."

Patrik Švajda, moderátor: „V prešovskej nemocnici leží mladá žena s podozrením na tento vírus. Šíri sa hlavne po uštipnutí komárom v Južnej Amerike."

Peter Žatko, redaktor:  „Dvadsaťtriročnú pacientku hospitalizovali na oddelení infektológie včera ráno. Mala príznaky, ktoré sú typické pre infekčný vírus Zika."

Nataša Špiláková, primárka oddelenia infektológie prešovskej nemocnice:  „Prišla s príznakmi únavy, slabosti, mala na tvári vyrážky a mala bolesti kĺbov."

Peter Žatko: „Žena lekárom povedala, že bola mesiac v Južnej Amerike. Nejaký čas strávila aj v džungli a tam ju vraj uštipol komár."

(začiatok archívneho záznamu, 27. 1. 2016)

Boris Klempa, virológ SAV:  „Prenos vírusu prebieha predovšetkým dominantne práve tým uštipnutím infikovaného komára. Akýkoľvek kontakt s chorým človekom nepredstavuje bezprostrednú hrozbu."

Nataša Špiláková: „Vzhľadom na to, že pricestovala z Južnej Ameriky, napadlo nás, či môže sa jednať o prípad ochorenia vírusom Zika."

Peter Žatko: „Naši lekári teda vychádzajú z toho, odkiaľ prišla a že má príznaky typické pre tento vírus. Pacientke odobrali vzorky a poslali ich na rozbor do laboratória v Hamburgu. Preto musia počkať na výsledky."

Nataša Špiláková: „Nevieme."

Peter Žatko: „To sú týždne, mesiace?"

Nataša Špiláková: „Dni, jedná sa rádovo o dni."

Peter Žatko: „Výsledky buď potvrdia alebo vylúčia vírus Zika u tejto pacientky. Ako dlho bude v nemocnici, zatiaľ nevedia."

Nataša Špiláková: „Nepredpokladáme žiadne komplikácie, nie sú popísané komplikácie. Ochorenie je popisované ako benígne s ľahkým priebehom."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MB)

Kľúčové slová:
virológia

Odbory vedy a techniky:
Lekárske vedy

Tlač