Zuby vytlačí 3D tlačiareň

26. 02. 2016

Lekári budú môcť čoskoro tlačiť poškodené ľudské orgány v 3D tlačiarni. Aj na Slovensku máme špičkové laboratórium, ktoré sa zaoberá týmito technológiami. Na Technickej univerzite v Košiciach otvorili biomedicínske laboratórium takmer za 1,5 milióna Eur. Pomocou softvérov vedia vymodelovať takmer všetky časti ľudského tela a na zariadení v laboratóriu ich aj vyrobiť.

Televízna stanica Markíza_logo(25. 2. 2016; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 17/30; Dušan Tokarčík, Patrik Švajda)

Patrik Švajda, moderátor: „Dnes je to ucho, zajtra možno srdce. Už čoskoro budú môcť lekári vytlačiť poškodené ľudské orgány v 3D tlačiarni. Aj na Slovensku máme špičkové laboratórium, ktoré sa zaoberá práve týmito technológiami."

Dušan Tokarčík, redaktor: „Oskenuj, vymodeluj a vytlač. Znie to jednoducho, no pred pár rokmi sme si ani nevedeli predstaviť, že 3D tlačiareň vyrobí takmer dokonalú repliku ľudského ucha."

Radovan Hudák, Katedra biomedicínskeho inžinierstva, Košice: „Dá sa povedať, že takmer všetky časti ľudského tela vieme vymodelovať pomocou týchto softvérov, ktoré máme tu a pomocou zariadení, ktoré sú v tomto laboratóriu ich vieme vyrobiť."

Dušan Tokarčík: „Na Technickej univerzite dnes otvorili biomedicínske laboratórium za takmer jeden a pol milióna eur."

Jozef Živčák, vedúci Katedry biomedicínskeho inžinierstva: „Myslím si, že v najbližšej strednej Európe takéto technológie nenájdete."

Dušan Tokarčík: „Zabudnite na predpotopné sádrové modely chrupu. Dnes vám už zuby s milimetrovou presnosťou vymodeluje takáto 3D tlačiareň. No, čo je zaujímavejšie, ďalšie zariadenie vyrobí implantáty z kovu."

Radovan Hudák: „Je to skôr dávkovanie kovového prášku, ktorý sa speká pomocou lasera."

Dušan Tokarčík: „Takýmto spôsobom pomohli vedci z univerzity aj pánovi Stopkovi. Deväť rokov nechodil a nerozprával. Po úraze mu ostala diera v lebke. Na mieru mu však vyrobili titánový implantát a lekári mu tak mohli zachrániť život."

Muž: „Som rád, že žijem."

Dušan Tokarčík: „V tomto laboratóriu sa však zamerajú skôr na výrobu zubných implantátov."

Radovan Hudák: „Teraz robíme dentálne produkty, mostíky a korunky."

Dušan Tokarčík: „Technologickou špičkou v laboratóriu je ďalšia 3D tlačiareň. Táto si už poradí aj s ľudským tkanivom"

Radovan Hudák: „A je to materiál, ktorý je vlastný, ktorý vlastne zachováva takzvané biomimetické princípy, to znamená napodobňuje prírodu."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. 

(MB)

Kľúčové slová:
vysoké školy

Odbory vedy a techniky:
Technické vedy, Lekárske vedy

Tlač