Biele prilby v akcii

16. 03. 2016

Európska únia vytvorila núdzový lekársky zbor, ktorý bude pomáhať v oblastiach kde vypukne epidémia nebezpečných ochorení. Členské štáty sa môžu zapojiť do projektu dobrovoľne. Podnetom pre vytvorenie zásahového tímu lekárov bola najhoršia epidémia eboly, ktorá sa pred dvomi rokmi šírila viacerými africkými štátmi. Nakazení pacienti boli aj v Európe. Podľa Borisa Klempu z Virologického ústavu SAV najúčinnejší spôsob zabránenia šírenia vírusu je dôsledná izolácia  chorých a karanténa všetkých, ktorí prišli do kontaktu s chorými. 

Televízna stanica TA 3_logo(10. 3. 2016; Televízna stanica TA 3; Hlavné správy; 18.30; por. 10/20; Hana Džurná, Daniela Piršelová, Tomáš Novotný)

Daniela Piršelová, moderátorka: „Európska únia vytvorila núdzový lekársky zbor, pomáhať bude v oblastiach, v ktorých vypukne epidémia nebezpečných ochorení. Členské štáty sa do projektu môžu zapojiť dobrovoľne. Slovensko o pomoc zatiaľ nikto nepožiadal."

Hana Džurná, reportérka TA 3: „Podnetom pre vytvorenie zásahového tímu lekárov bola najhoršia epidémia eboly, ktorá sa pred dvomi rokmi šírila viacerými africkými štátmi, nakazení pacienti boli aj v Európe, napríklad jedna zo zdravotných sestier v Madride sa tak nakazila pri ošetrovaní španielskeho misionára."

Boris Klempa, Virologický ústav SAV: „Najúčinnejší spôsob zabránenia šírenia vírusu je vlastne dôsledná izolácia všetkých chorých a karanténa všetkých tých, ktorí prišli do kontaktu s chorými."

Hana Džurná: „Dôvodom nákazy mala byť pomalá reakcia zdravotníkov, úlohou lekárskeho zboru bude preto rýchlejšie a efektívnejšie pomáhať v krajinách, v ktorých epidémia vypukne."

Ingrid Ludviková, tlačová tajomníčka zastúpenia EK na Slovensku: „Cieľom je to, aby naozaj tímy, ale aj vybavenie mohli byť nasadené efektívnejšie a rýchlejšie, či už v prípade núdze v rámci Európskej únie alebo mimo Európskej únie. V súčasnej dobe je do európskeho lekárskeho zboru zapojených deväť členských štátov vrátane Českej republiky, Francúzska, Nemecka."

Hana Džurná: „Na to, aby sa členské štáty mohli stať súčasťou európskeho zdravotníckeho zboru, potrebujú certifikát, ten potvrdí, že spĺňajú prísne kvalitatívne kritériá a sú na medzinárodnú spoluprácu vycvičené. Európska únia všetkým členom zboru uhradí až 85 percent nákladov."

Ingrid Ludviková: „Ide o núdzové lekárske zbory, ide o tímy expertov, mobilné laboratóriá, ale napríklad aj lietadlá na evakuáciu."

Hana Džurná: „Európska komisia zatiaľ Slovensko neoslovila, podľa nášho ministerstva zdravotníctva by sme ale lekárov vedeli poskytnúť, či by takáto pomoc zahŕňala aj zdravotnícku techniku, je otázne."

Peter Bubla, hovorca ministerstva zdravotníctva: „Nevylučujeme, že ak by lekári boli vysielaní k boju s epidémiami, s ktorými napríklad naši lekári majú skúsenosti, tak by sme sa zapojili."

Hana Džurná: „Posledné slovo majú samotné členské štáty, svojich lekárov do epidémiou zasiahnutej krajiny vyslať nemusia a to aj napriek tomu, že by boli členmi zboru."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MB)

Kľúčové slová:
virológia

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy , Lekárske vedy

Tlač