Ceny ministra kultúry za rok 2015

08. 03. 2016

Sprostredkovať život a jeho odtiene prostredníctvom slova, obrazu alebo iným umeleckým spôsobom nie je dopriate každému. Originalitu a výnimočnosť takýchto ľudí ocenil minister kultúry. Medzi ocenenými bol aj sochár a dizajnér Štefan Klein. Jana Liptáková získala cenu za celoživotný prínos v oblasti umenia. Ceny celkovo získalo sedem laureátov z počtu 65 kandidátov.

Televízna stanica JOJ_logo(3. 3. 2016; Televízna stanica JOJ; Noviny o 17:00; 17:00; por. 13/18; Marika Dulaiová, Ján Mečiar, Aneta Sedlmair Parišková)

Ján Mečiar, moderátor: „Lietajúce auto, kniha poviedok, film, tanec, hudba a podpora výtvarného umenia a architektúry."

Aneta Sedlmair Parišková, moderátorka: „Tento zoznam len veľmi okrajovo opisuje činnosť ľudí, ktorí svojou činnosťou potešili a ovplyvnili množstvo ďalších za čo si prevzali Ceny ministra kultúry."

Ján Mečiar: „Bola pri tom aj Marika Dulaiová."

Marika Dulaiová, redaktorka: „Sprostredkovať život a jeho odtiene prostredníctvom slova, obrazu, alebo iným umeleckým spôsobom nie je dopriate každému. Originalita a výnimočnosť týchto ľudí sa dnes dočkali ocenenia. Ceny ministra kultúry za rok 2015 si prevzali Divadlo Štúdio tanca, Moyzesovo kvarteto aj prozaik Rudolf Dobiáš a to za súbor poviedok Príbehy z prítmia."

Rudolf Dobiáš, básnik, prozaik: „Bolo to pre mňa prekvapenie. Je to taká kniha, ktorá pravdepodobne sa niekedy bude tak ťažšie čítať."

Marika Dulaiová: „Jana Liptáková sa dočkala ocenenia za celoživotný prínos v oblasti umenia. Ivan Ostrochovský zasa za hraný debut Koza."

Ivan Ostrochovský, producent a režisér: „Je veľa dobrých filmov, ktoré akoby v podstate nemali nejaký veľký ohlas. Nám sa to podarilo teda bohužiaľ viac vonku, ako u nás doma."

Marika Dulaiová: „V zahraničí šíri už dlhodobo dobré meno slovenského dizajnu dopravných prostriedkov Štefan Klein."

Štefan Klein, sochár, dizajnér: „To je už výborné, že dizajn je vlastne etablovaný aj vo vnímaní slovenskej kultúry."

Marika Dulaiová: „Medzi ocenenými bol aj Gerhard Meulensteen, ktorého meno je späté s Danubianou a to za prínos v oblasti výtvarného umenia a architektúry. Cenu ministra kultúry teda celkovo získalo sedem laureátov. Ich výber nebol jednoduchý, pretože zoznam kandidátov obsahoval až šesťdesiatpäť mien."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MB)

Kľúčové slová:
súťaže, duševné vlastníctvo

Odbory vedy a techniky:
Spoločenské vedy

Tlač