Českí dizajnéri vystavujú v Bratislave

04. 03. 2016

Slovenské centrum dizajnu predstavuje v Galérii Satelit v Bratislave nevšedné výrobky, ktoré vytvorila mladá generácia českých dizajnérov. Mnohé z nich sú už na trhu, iné vyhrali rôzne ocenenia. Druhú časť výstavy tvoria návrhy, ktoré zvíťazili, alebo boli nominované na českú národnú cenu za študentský dizajn 2015. Galéria v bratislavských Hurbanových kasárňach ponúka ocenené české dizajnérske kúsky do 11. marca.

Televízna stanica STV 2_logo

(3. 3. 2016; Televízna stanica STV 2; Správy RTVS z regiónov; 17:45; por. 8/8; Patrícia Pružinská, Martina Kvačkajová)

Martina Kvačkajová, moderátorka RTVS: „Pohyblivé svietidlo či hovoriace balenie škárovacej hmoty, aj takéto nevšedné výrobky tvorí mladá generácia českých dizajnérov. Mnohé z nich sú už na trhu, iné vyhrali rôzne ocenenia. Slovenské centrum dizajnu ich predstavuje v Galérii Satelit v Bratislave."

Patrícia Pružinská, redaktorka RTVS: „Toto je interaktívne balenie škárovacej hmoty z dizajnérskej dielne Jindřicha Vodičku. Rovnako ako aj inteligentné svietidlo, ktoré hľadá najtmavší kút, kde zasvieti. Zaň získal ocenenie v študentskej dizajnérskej súťaži. Spolu s ďalšími ocenenými dizajnmi za posledných 25 rokov ich ponúka prvá časť výstavy mladého českého dizajnu v Bratislave."

Lenka Kolářová, kurátorka výstavy (preklad z češtiny): „Je to retrospektíva, ale je tu zastúpená predovšetkým súčasná tvorba tých dizajnérov. Nie sú tu iba produkty, s ktorými vyhrali tú národnú cenu, ale sú tu produkty, ktoré aktuálne tvoria."

Patrícia Pružinská: „Druhú časť výstavy tvoria návrhy, ktoré zvíťazili, alebo boli nominované na českú národnú cenu za študentský dizajn 2015. Spomedzi 260 autorov ju vyhral Tomáš Rejmon s takzvanými závoďákmi."

Veronika Pechmanová, architektka výstavy (preklad z češtiny): „Vyhral vlastne vďaka tomu, že sa tu ukazuje princíp toho autíčka, ako to funguje, tým deťom. Vlastne tá špirála, ktorá sa naťahuje, je na povrchu a ukazuje to tým deťom presne, ako to funguje, jednoduchým princípom."

Patrícia Pružinská: „Prehliadka tvorby mladých českých dizajnérov mala premiéru vlani v Prahe. Putovala do Mníchova a Plzne. Po Bratislave ju predstavia v Poľsku."

Ľubica Hustá, riaditeľka Bratislava Design Week: „Podľa mňa môže osloviť naozaj široké publikum, nielen odbornú verejnosť, ale určite aj laikov, pretože na jednom mieste si tu môžete pozrieť ako premýšľa súčasná česká dizajnérska scéna, ako premýšľajú nad zaujímavými témami, ako pracujú s rôznymi materiálmi."

Patrícia Pružinská: „Galéria Slovenského centra dizajnu v bratislavských Hurbanových kasárňach ponúka ocenené české dizajnérske kúsky do 11. marca. Patrícia Pružinská, RTVS."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MB)

Kľúčové slová:
výstavy, vysoké školy

Odbory vedy a techniky:
Spoločenské vedy

Tlač