Človek a biosféra
Program človek a biosféra je medzivládny vedecký program, ktorého hlavným cieľom je zlepšiť vzťah medzi obyvateľmi planéty a prostredím, v ktorom žijú.
Svetový kongres biosférických rezervácií zorganizovalo UNESCO v dňoch od 14. – 17. 3. 2016 v Peru. Zúčastnili sa na ňom experti z vedeckej oblasti a súkromného sektora, ako aj odborníci z OSN a mimovládnych organizácií. Cieľom kongresu má byť prijatie Limskej deklarácie a Limského akčného plánu do roku 2025, ktoré určia smerovanie biosférických rezervácií na nadchádzajúcich desať rokov a určia nové biosférické rezervácie. Predošlé kongresy sa uskutočnili vždy na pôde Európskeho kontinentu (Sevilla 1995 a Madrid 2008).
Celosvetová sieť biosférických rezervácií pozostáva v súčasnosti zo 651 oblastí, ktoré sa nachádzajú v 120 krajinách. Túto oblasť na Slovensku zastrešuje Ústav krajinnej ekológie SAV. Ako prvá trilaterálna biosférická rezervácia vo svete bola vyhlásená Biosférická rezervácia Východné Karpaty zasahujúca na územie troch susediacich krajín – Slovenska, Poľska a Ukrajiny. Dominujúcim krajinným prvkom sú bukové a jedľovobukové lesy, ktoré zaberajú 80 % z ich výmery. Práve na tomto území je najvyššia koncentrácia prírodných lesov (pralesov) na Slovensku. Pre územie sú tiež charakteristické horské lúky – poloniny, ktoré sa nachádzajú na hlavných hrebeňoch Bukovských vrchov. Súčasťou chráneného územia sú tiež jedinečné kultúrne pamiatky, akými sú drevené kostolíky. Slovenská republika má v Zozname biosférických rezervácií zapísané ešte ďalšie 3 rezervácie: Biosférická rezervácia Tatry, Biosférická rezervácia Slovenský kras a Biosférická rezervácia Poľana.
Medzivládny program UNESCO Človek a biosféra bol vyhlásený v roku 1971 pod gesciou Československej akadémie vied. Po zániku ČSFR a prijatí Slovenska za členskú krajinu UNESCO bol dňa 9. marca 1993 vytvorený Slovenský výbor pre program UNESCO Človek a biosféra, (Unesco Programme Man and the Biosphere – MaB), ktorý svojou činnosťou nadviazal na aktivity bývalého Československého národného komitétu, ale zároveň sa prihlásil i k novej orientácii tohto programu. Program je koordinovaný Slovenskou komisiou pre UNESCO pri Ministerstve zahraničných vecí SR.
Jednou z úloh Slovenského výboru MaB je reprezentácia a účasť na relevantných podujatiach súvisiacich s uplatňovaním Programu MaB na medzinárodnej úrovni.
Zdroje:
Spracovala: MI
Kľúčové slová:vedy o Zemi a enviromentálne vedy
Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy
Využívate aktivity Národného centra pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti?